2010-05-05 14:35:57

3plus w Toruniu i Gdańsku

Powstał Związek Dużych Rodzin 3 plus Kujawy i Pomorze w Toruniu
10 maja  odbyło się zebranie założycielskie ZDR3+ w Gdańsku

Wielodzietne rodziny w regionie zakładają oddział związku 3Plus. Żeby było łatwiej

- Mam czworo dzieci. Jestem szalona! - śmieje się Justyna Nowak z Torunia. Zakłada stowarzyszenie, do którego zaprasza rodziny wielodzietne z całego województwa.

Marcin i Justyna Nowakowie z Karoliną, Maksymilianem, Albertem i najmłodszym Józiem przed swoim bistro w Toruniu

(fot. Lech Kamiński)

Justyna jest mężatką od 12 lat. Wcześniej - kobieta niezależna, aktywna zawodowo. Dziś, również pracująca, mama 10-letniej Karoliny, 8-letniego Maksymiliana, 4-letniego Alberta i 2-letniego Józia.
Opowiada: - Oczekiwałam trzeciego dziecka. Ze zdumieniem zdałam sobie sprawę, że znam zaledwie dwie rodziny, które mają troje i więcej dzieci! Skoro jest nas taka mało, to warto się poznać, wspierać i wymieniać doświadczeniami. Pomyślałam więc, że jak urodzę Albercika, to założę stowarzyszenie takich rodzin.

Również po to, by budować pozytywny obraz rodzin wielodzietnych. Bo często, na wieść, że ktoś ma czworo czy więcej dzieci, ludzie znacząco kiwają głowami. Tymczasem oboje Nowakowie chcieli mieć dużą rodzinę. - Nie jesteśmy żadną patologią - zaznacza Justyna. - Kochamy się i dbamy o siebie. Mając kilkoro dzieci musimy się lepiej organizować, bo do zrobienia jest więcej.

Dlatego Nowakowie zmienili swoje plany zawodowe. Po drugim dziecku postanowili założyć wspólną firmę, a przy trzecim w ogóle zmienili branżę, bo wcześniejsza wiązała się z wyjazdami. Od roku wspólnie prowadzą bistro Torre w toruńskiej Krzywej Wieży i wspierani przez rodzinę dzielą się obowiązkami.

Do pomysłu założenia stowarzyszenia Justyna mogła wrócić dopiero w tym roku. Chciała nazwać je „3 Plus”. Wstukała hasło w interent i okazało się, że taka organizacja już istnieje. Szefową „3 Plus Związek Dużych Rodzin” jest Joanna Krupska. Jej mąż zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej.

Toruńska mama zakłada więc regionalny oddział tej organizacji. Stowarzyszenie, jak już powstanie, planuje, m.in. wydać u nas kartę rodzin wielodzietnych. Upoważnia ona do rabatów, np. w instytucjach kultury. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje już np. w Grodzisku, w Tychach czy w Warszawie. - Chcielibyśmy przez to dać też rodzinom wielodzietnym z mniejszych miejscowości szansę skorzystania z teatru czy z opery w Toruniu, Bydgoszczy - mówi.

Ile jest rodzin wielodzietnych w regionie? Trudno powiedzieć. Zasiłki rodzinne pobierają tylko niektóre, dokładnie 22,5 tys.

Najwięcej dużych rodzin mieszka w małych gminach, jak Kęsowo, Wąpielsk i Ciechocin. Najmniej w trzech największych miastach województwa, a także w Chełmnie i Aleksandrowie Kujawskim.

Paweł Załęcki, socjolog z UMK żałuje, że sam ma małą rodzinę. Obserwuje, jak duża, ze strony żony, pomaga sobie w różnych życiowych sytuacjach. To ogromny plus.

Ale rodzina wielodzietna ma też inne zalety. - Taki model bardzo dobrze się sprawdza w różnych kryzysach, a dzisiejszy świat nie jest stabilny - mówi. - Poza tym w rodzinach wielodzietnych po prostu musimy, bo nie mamy wyjścia, uczyć się dzielenia obowiązkami. Dzieci z dużych rodzin mają też lepszy kontakt z ludźmi i szybciej dojrzewają.

Spotkanie zainteresowanych odbędzie się jutro w Krzywej Wieży w Toruniu o godz. 17. Justyna Nowak zaprasza na nie mamy i ojców rodzin wielodzietnych także z Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i innych miejscowości naszego województwa. Można się kontaktować mailem: justyna.nowak@3plus.pl


Źródło: Gazeta Pomorska
Kamila Mróz, kamila.mroz@pomorska.pl, tel. 56 61 999 16

_____________________________________________________________________________________

Wdniu 10 maja 2010 odbyło sie spotkanie założycielskie ZDR3+ Pomorze w Sanktuarium Matemblewo w Gdańsku.

Na spotkaniu na drodze głosowania wybrano  w sposób jednomyślny na: przewodniczącego oddz. Dariusza Radtke, vice przewodniczącego Mirosława Puka, sekretarza /skarbnika/ Katarzynę Kosowską.

 

Oprócz wyborów Zarządu Oddziału SDR3+ Pomorze tematem spotkania była Ustawa o przemocy w rodzinie, i jest prośba o wspólne stanowisko w tej sprawie w obec Premiera RP.

Naszą intencja jest także zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Mamy prawo jako rodzice przeciwstwić sie dla nas niekorzystnej ustawie która działa na szkodę rodziny.

W tej sprawie chcielibyśmy także kontaktowac sie z Rzecznikiem Praw Rodziców i uzyskac ich pomoc.Zwracamy sie do Zarządu ZDR3+ o wsparcie w/w sprawie.

 

Planujemy także stworzenie projektu obywatelskiego polityki pro - rodzinnej dotyczącej naszego regionu, prosimy o wsparcie w tym względzie choćby przez korektę napisanego projektu.Prosimy o medialne nagłośnienie tych działań jesli uzyskają aprobate Zarządu ZDR3+ w Warszawie. 


W dniu 12 maja o godz. 12.30 rozpoczniemy spotkanie z vice Prezydent Miasta Gdańska i Radnymi z Komisji d/s Społecznych. Będzie ono dotyczyło wprowadzenia w życie uchwały dotyczącej polityki pro- rodzinnej n woj. Pomorskim. Mamy nadzieje na oddzielenie polityki socjalnej miasta od  polityki pro-rodzinnej jak również wprowadzenie karty dużej rodziny w zakresie który mamy negocjować.

 

piątek, 18 kwietnia 2014 | pytania
      
2013-01-10

Karta Dużej Rodziny 3+

Rabaty i zniżki   Jak zostać Partnerem Karty Dużej Rodziny 3+? Jeżeli Państwa firma, sieć handlowa, sklep, punkt...

więcej >>