Od kiedy czytać dzieciom?


27 kwietnia 2021 r.

Czy wiecie, że czytanie zalecane jest już od 6 miesiąca życia? Proponując czytanie dzieciom pamiętajcie, że to nie funkcja edukacyjna jest kluczowa na wczesnym etapie rozwoju dziecka.

Już od 6-12 miesiąca życia możemy uczyć dzieci kontaktu z książką, choćby poprzez wspólne przewracanie strony i obserwowanie obrazków. W praktyce w czytaniu maluszkom nie powinniśmy skupiać się na przekazywaniu wiedzy, to przede wszystkim chwile spędzone w bliskości i uważności, wspólne przewracanie stron, rozmowa z naszym dzieckiem. Jeżeli w kontakcie rodzic-dziecko-książka uda nam się zbudować atmosferę sympatii, zarówno rodzic jak i dziecko będą chętnie sięgać po taką formę spędzania wspólnego czasu. Na początku czytanie naszym maluszkom to nie znaczy przejście przez książkę od początku do końca czy poznanie całej logicznej historyjki, nie musi wcale długo trwać. Uśmiech i rozmowa z rodzicem podczas czytania to początek przyjaźni naszych dzieci ze światem książek.

Wnosząc w świat naszego dziecka perspektywę czytelnika pamiętajmy jednak drogie mamy, tatusiowie o sobie. Zanim usiądziecie z maleństwem zróbcie dla siebie coś przyjemnego czy to będzie łyk kawy, herbaty, chwila oddechu na kanapie czy moment na uczesanie sobie włosów w ulubioną fryzurę;) cokolwiek.

Zastanawiacie się od czego zacząć? Przy wyborze materiałów do czytania z dziećmi możecie pomyśleć również o sobie. Jeśli książeczka stanie się ulubieńcem Waszego malucha może okazać się, że spędzicie w najbliższych latach nad przeglądaniem jej długie godziny. Podczas wyboru kierujcie się estetyką i treściami, które dostosowane są do wieku Waszego maleństwa ale spełniają równie ważny warunek: pasują Wam! Poczucie estetyki, gusta i guściki to indywidualna sprawa: książki polecane nawet przez największych specjalistów mogą okazać się dla Was nietrafione i to jest okej! Książeczki pisane są w różnych narracjach, mają niezliczone sposoby ilustracji to daje nam niesamowitą możliwość wyboru. Ten wybór bywa przyjemnością ale bywa również kolejnym z tysiąca decyzji podejmowanych każdego dnia. Dziś przedstawiam Wam kilka propozycji z naszej biblioteczki oraz innych mam wielodzietnych, które sprawdzały się u nas.

Jeżeli poszukujecie poczytanek na początek przygody z książkami polecam skompletowanie pakietu pierwszych książeczek dla najmłodszych czytelników.

Taka baza kilku, kilkunastu książeczek pozwoli Wam sprawdzić i odkrywać co ciekawi dzieci a także o czym najbardziej lubicie czytać razem:)

Książeczki dla naszych maluchów polecane przez mamy wielodzietne :)

 1. Seria książek Ulica Czereśniowa Rotraut Susanne Berner Wydawnictwo Dwie Siostry 2016 (14 stron) od najmłodszego
 2. Naciśnij mnie Tullet Herve Wydawnictwo Babaryba 2011 (56 stron) od najmłodszego
 3. Miasteczko Mamoko Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński Wydawnictwo Dwie Siostry 2011(14 stron) od najmłodszego
 4. Ptasie trele - Poznaje ptasie dźwięki i polskie ptaki Wydawnictwo Sto stron 2021 r. od najmłodszego
 5. Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych Marta Galewska- Kustra Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2018 od najmłodszego
 6. Snów kolorowych, placu budowy Sherri Duskey Rinker wyd Nasza Księgarnia 2014 r. (32 strony) od najmłodszego
 7. Miłość Astrid Desbordes Pauline Martin Wydawnictwo Entliczek 2016 (44) od najmłodszego
 8. To My dzieci świata Piotrowska Eliza Wydawnictwo Publicat, Centrum Edukacji Dziecięcej (64 strony) dla przedszkolaków
 9. Mapy.Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński Wydawnictwo Dwie Siostry 2013 r. (108 stron) dla przedszkolaków
 10. Czekoladki dla sąsiadki Dorota Gellner Wydawnictwo Wilga Warszawa 2007 r. (32 strony) dla przedszkolaków
 11. Kiedy mały Findus się zgubił. Pettson i Findus Wydawnictwo Media Rodzina 2006 r. (24 strony) dla przedszkolaków
 12. Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla dzieci. Martyna Broda Wydawnictwo Mamania (44 strony) już od 2 roku życia
 13. 8 + 2 i ciężarówka Anne-Cath. Vestly Wydawnictwo Dwie Siostry (233 strony) od 6 roku życia

Judyta Kruk

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl