Związek Dużych Rodzin przygotował program Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinie. Projekt Certyfikacji powstał między innymi w wyniku analizy rozwiązań funkcjonujących w innych krajach UE. Prowadzenie certyfikacji ma na celu rozpowszechnienie idei podnoszenia jakości stanowionej polityki rodzinnej. W roku 2020 został przeprowadzony pilotaż działania, w którym wzięły udział trzy różne pod względem wielkości gminy:
W ramach programu w formie pilotażowej przeprowadziliśmy badania oceniające szereg możliwych działań na rzecz rodziny w obszarze m.in. edukacji, współpracy z organizacjami pozarządowymi, zdrowia, bezpieczeństwa. Realizacja tych działań pozwoliła na stworzenie ankiety samorządowej, która ułatwia ocenę obecnych działań podejmowanych w obszarze polityki rodzinnej prowadzonej przez samorząd.
Następnie proces certyfikacji realizowany był w:
Przygotowane raporty - dokumenty o charakterze strategicznym będą miały długofalowe skutki, ale przede wszystkim będą miały także wpływ na zbliżenie pomiędzy instytucjami, urzędnikami i obywatelami.
Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” będzie miał możliwość upowszechnienia standardów lokalnych polityk samorządowych i promowania modelowych rozwiązań w tym obszarze, a także propagowania materiałów merytorycznych.
Ważnym wydarzeniem była Gala Wręczenia Certyfikatów Samorządom Przyjaznym Rodzinie, która odbyła się 18 stycznia 2023 roku w Warszawie. Tego dnia siedem powyższych samorządów otrzymało Certyfikaty.
Obecnie Związek Dużych Rodzin współpracuje z czterema samorządami:
1) Formułowanie i promowanie ogólnych standardów polityki rodzinnej na poziomie lokalnym.
2) Weryfikowanie, porządkowanie, docenianie i upowszechnianie osiągnięć tych gmin, które są już zaawansowane w zakresie polityki rodzinnej.
3) Motywowanie wszystkich samorządów do tworzenia własnych pomysłów i wprowadzania własnych rozwiązań, adekwatnych do ich lokalnych potrzeb i dostosowanych do ich lokalnych możliwości.
4) Zmniejszanie dysproporcji między samorządami poprzez kierowanie wsparcia do najmniej zaawansowanych w tworzeniu rozwiązań przyjaznych rodzinie.
Etapy procesu Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom:
1. Analiza polityki rodzinnej.
Analiza stosunku samorządów do rodzin w zakresie ich kompetencji.
1.1. Przeprowadzenie ankiety we współpracy z urzędnikami odpowiedzialnymi za realizację zadań z zakresu polityki społecznej i polityki rodzinnej.
1.2. Raport z realizowanej w samorządzie polityki rodzinnej.
1.3. Wnioski z raportu i rekomendacje.
2. Spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za realizację polityki rodzinnej. Wskazanie zespołu działającego w zakresie realizacji zadań z zakresu polityki rodzinnej wymiana doświadczeń oraz praca merytoryczna w zakresie aspektów prawnych.
2.1. Warsztat "Aspekty prawne polityki rodzinnej".
3. Udział w jednodniowych warsztatach urzędników w obszarach objętych badaniem:
3.1. Komunikacja zewnętrzna, komunikacja polityki rodzinnej.
3.2. Praca w bezpośrednim kontakcie z rodzinami.
3.3. Praca z młodzieżą.
3.4. Komunikacja empatyczna w czterech krokach (szkolenie NVC).
3.5. Rozwój wolontariatu rodzinnego.
3.6. Ewaluacja warsztatów.
4. Ankieta dla mieszkańców.
Świadomość i stopień zadowolenia z realizowanej polityki rodzinnej.
4.1. Przeprowadzenie ankiety we współpracy z urzędnikami odpowiedzialnymi za realizacje zadań z zakresu polityki społecznej i polityki rodzinnej, kołami ZDR 3 Plus, lokalnymi organizacjami pozarządowymi oraz mieszkańcami.
4.2. Raport z wyników przeprowadzonej ankiety.
5.Weryfikacja dotychczasowego procesu wg. kryteriów Certyfikacji. Przedstawienie dotychczasowych wyników punktacji na podstawie prowadzonych etapów procesu Certyfikacji. Weryfikacja wstępnej punktacji, przestrzeń na wdrożenie ewentualnych zmian.
6.Certyfikacja.
Wyróżniamy dwie możliwości przystąpienia do procesu Certyfikacji:
Kryterium wyboru jest nastawienie na rozwój polityki rodzinnej w obszarach samorządu, który wyraża chęć przystąpienia do procesu Certyfikacji. Decyzje odnośnie kwalifikacji samorządu do formuły projektowej podejmuje zespół certyfikacyjny.
Warunkiem uczestniczenia w projekcie Certyfikacji jest indywidualna rekrutacja, do której serdecznie zapraszamy.
Dane kontaktowe dotyczące procesu Certyfikacji:
Judyta Kruk
judyta.kruk@3plus.pl
tel. 732 988 401
W środę 18 stycznia 2023 roku odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów . Siedmiu przedstawicieli gmin i miast otrzymało Certyfikaty Samorządów Przyjaznych Rodzinom. Wśród nich byli reprezentanci: Tomaszowa Mazowieckiego, Gdyni, Lublina, Szczecina, Grodziska Mazowieckiego, Lubochni i Trzebnicy.
Wydarzenie zwieńczyło trzyletnią współpracę, w ramach której Związek Dużych Rodzin Trzy Plus wraz z powyższymi Samorządami prowadził proces Certyfikacji. To wielkie wydarzenie zakończyło I edycję opracowanego i wdrożonego przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus procesu Certyfikacji Samorządów Przyjaznych Rodzinom. W trakcie tych trzech lat udało się wypracować wiele nowych możliwości i wspólnych wizji dla rozwoju rodziny.
Proces Certyfikacji jest istotnym projektem również dla rozwoju polityki prorodzinnej, w której to obszarze jest wiele tematów do podjęcia. Są to między innymi: polityka mieszkaniowa, polityka edukacyjna, transport, komunikacja, pomoc socjalna, wszelka pomoc na rzecz rodzin, a także budowanie jej pozytywnego wizerunku wśród społeczeństwa.
Związek Dużych Rodzin Trzy Plus jest w trakcie współpracy z kolejnymi Samorządami.