Demografia priorytetem społecznym nie tylko w Polsce


13 lipca 2021 r.

Do 3 sierpnia br. trwają konsultacje społeczne dotyczące zaprezentowanej 17 czerwca strategii demograficznej.

Rządowy dokument „Strategia Demograficzna 2040” podejmuje próbę odwrócenia niekorzystnych trendów demograficznych. Zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i opracowanie systemu gwarantującego zastępowalność pokoleń. Kierunki wskazywanych w strategii zmian to programy zawarte w Polskim Ładzie m.in. program dotyczący mieszkalnictwa i bonów opiekuńczych oraz nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy oraz poprawę ochrony jakości zdrowia. Spotkania konsultacyjne odbywają się w poszczególnych województwach z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, ekspertami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”  także berze w nich aktywny udział. 

Wyzwania demograficzne są też jednym z priorytetów obecnej słoweńskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Słoweńska prezydencja UE rozpoczęła się 1 lipca 2021 roku i potrwa do końca 2021 roku. 

Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” współpracuje z The Federation of Catholic Family Associations in Europe (FAFCE). Organizacja ta zachęca prezydencję słoweńską do pracy na rzecz prężnej i zrównoważonej Europy, z podkreśleniem inwestycji w rodzinę jako kluczem do przyszłości Europy. FAFCE zauważa, że w praktyce polityka demograficzna i rodzinna musi zostać pilnie włączona do krajowych planów odbudowy, a fundusze unijne przeznaczone na odbudowę muszą zostać częściowo skierowane na zapewnienie ich skuteczności. Te tematy zostały poruszone w webinarium FAFCE, zorganizowanym wspólnie z EPP, na temat "Wyzwania demograficzne i przyszłość Europy”. Spotkanie poprowadził Jan Olbrycht, poseł Parlamentu Europejskiego. Zachęcamy do zapoznania się z tą dyskusją. 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter