Zjazd Rodzin w Keszthely oczami uczestników


19 lipca 2021 r.

Przedstawicielki Związku Dużych Rodzin Trzy Plus w dniach 9-11 lipca 2021 r. wzięły udział w 10. Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Keszthely na Węgrzech, która była współorganizowana przez NOE (Narodowy Związek Dużych Rodzin na Węgrzech) i ELFAC (European Large Family Association). Konferencja pod hasłem „Rodzina kolebką zrównoważonego rozwoju” została zaplanowana dla około 600 uczestników i prelegentów z dwunastu krajów Europy.

Patronką wydarzenia była pierwsza dama Węgier Anita Herczegh, a gospodyniami dwóch dni konferencji były Minister Sprawiedliwości Judit Varga oraz Katalin Novak Minister Rodziny. Obecność osobista tak wysoko postawionych osób w państwie dowodzi, że środowisko dużych rodzin jest bardzo ważną grupą społeczną na Węgrzech. Rządzący intensywnie inwestują w duże rodziny już od 2010 r. 

Węgierskie rodziny ze Związku Dużych Rodzin NOE oraz z kilku innych krajów ościennych, przyjechały do miasta Keszthely nad jeziorem Balaton, aby wspólnie świętować, edukować i dzielić się wartościami wynikającymi z bycia rodziną wielodzietną. To był czas wymiany pomysłów na temat poprawy sytuacji demograficznej w Europie oraz wskazywania na pozytywny wpływ dużych rodzin na środowisko naturalne naszej planety. Wszyscy prelegenci byli zgodni, że duża rodzina nie jest problemem dla ekologii, ponieważ nie generuje większego zużycia różnych surowców i materiałów, nie wpływa także na zwiększona produkcję odpadów. Jest odwrotnie. Duża rodzina jest rozwiązaniem problemów klimatycznych naszej planety, gdyż jej styl życia jest z natury proekologiczny. Prelegenci wskazywali, że duże rodziny używają tych samych ubrań dla dzieci, mieszkają w jednym domu, w aucie przewożą zwykle wielu członów rodziny, wybierają wypoczynek bliżej natury, robią przemyślane zakupy, produkują mniej śmieci niż gospodarstwo bez dzieci. Te fakty potwierdzają liczne badania międzynarodowe, dlatego należy zadbać o to, aby ta prawda była coraz bardziej powszechna wśród młodych ludzi, którzy są bardzo nakierowani na ekologiczny styl życia. Te działania mogą przyczynić się, do wzrostu dzietności w Europie. Prelegenci mieli także nadzieję, że wówczas systemy wsparcia pośredniego i bezpośredniego dla rodzin będą stanowiły fundament zachodzących zmian. 

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały szczegółowe dane dotyczące prorodzinnej polityki węgierskiej. Przedstawił je Balazs Molnar z KINCS. Węgierski rząd jest zdecydowanym liderem w kreowaniu klimatu przyjaznego dużym rodzinom, dzięki czemu współczynnik urodzeń w tym kraju zwiększył się w ciągu dziesięciu lat z 1,25 (2010r) na 1,55(2020). Odnotowano również znaczący spadek liczby aborcji z 40449 w 2010r. na 25900 w 2020r. Prawie podwoiła się liczba zawieranych małżeństw oraz zwiększyła się liczba kobiet pracujących zawodowo. To są rezultaty głębokich zmian w polityce prorodzinnej wprowadzanych z udziałem strony społecznej. Na Węgrzech wprowadzono np. dopłaty do zakupu 7-osobowego auta, umarzane są kredyty mieszkaniowe, wprowadzono planu oszczędnościowy dla narodzonych dzieci, umorzono podatek PIT dla matek 4+, obniżono podatki dla kobiet od 3 miesiąca ciąży, oferowane są dodatki finansowe na rodzinę oraz na opiekę nad dzieckiem, rozwijane jest wsparcie dla matek wychowujących przynajmniej 3 dzieci. To oczywiście nie wszystkie benefity, ale tych kilka przykładów pokazuje skalę działań naszych braci Węgrów, których śladem starają się podążać kolejne kraje, w tym Polska. 

W trakcie konferencji nasi przedstawiciele mieli również okazję zaprezentować uczestnikom nasze działania w tym przybliżyć program Karta Dużej Rodziny, do którego nasza organizacja pozyskuje partnerów.

Oprócz konferencji zaplanowany był też czas na integrację w Georgikon Farm Museum, gdzie dzieci mogły poznać z bliska węgierską kulturę rolniczą. Nie zabrakło teatrzyków i koncertów dla dzieci, rękodzieła i stolarki. Największą atrakcją był występ muzyczno-wokalno-instrumentalny wielopokoleniowej rodziny Benyus, która zaprezentowała się w składzie blisko 40 osobowym. 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter