Kongres "Karta Dużej Rodziny"


20 października 2014 r.

20 X w Krakowie odbył się pierwszy Kongres "Karta Dużej Rodziny".

I Kongres "Karty Dużej Rodziny - perspektywy i wyzwania".

Kongres jest zarazem kontynuacją wcześniejszych konferencji na temat Kart Dużej Rodziny powstających w miastach i gminach, jak okazją do pierwszego spotkania wokół tematu od niedawna wprowadzonej Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. 
       

Z relacji KAI: Kongres, który odbył się w poniedziałek 20 października w Krakowie, skupił samorządowców z całej Polski. Poświęcony był ocenie pierwszych miesięcy działania wprowadzonej przez rząd Karty Dużej Rodziny oraz refleksji nad dalszymi działaniami w polityce rodzinnej.

Gościem specjalnym kongresu był prezydent Bronisław Komorowski. Podziękował tym, którzy tworzą dobry klimat wokół rodzin wielodzietnych. „Dziękuję za podjęcie w porę działań, które mogą dać w przyszłości przełamanie kryzysu demograficznego. W porę, to znaczy zanim wygasną aspiracje rodzicielskie dzieci dawnego wyżu demograficznego” – mówił. Zaznaczył także, że to jest ostatni moment. „Jest już późno, ale wspólnymi siłami nadganiamy te zapóźnienia” – dodał prezydent.

Podkreślił także, że skuteczna polityka wsparcia dużych rodzin musi być kompleksowa i stabilna. Na czas obrad Kongresu życzył, żeby nie tylko podsumowywać, ale także racjonalnie, pragmatycznie podejść do tego, co można zrobić w przyszłości, a co można zacząć lansować już teraz. W tym kontekście zachęcił, żeby tym samorządowcom, którzy troszczą się o rodziny, podziękować w nadchodzących wyborach samorządowych. Mówił, żeby przy okazji kampanii wyborczej pytać też kandydatów o ich propozycje rozwiązań dla dużych rodzin.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że kończą się prace nad ustawą o Karcie Dużej Rodziny, która na trwałe wpisze w porządek prawny wsparcie dla rodzin wielodzietnych. „To jest państwa zasługa, zasługa rodzin wielodzietnych i partnerów biznesowych” – powiedział minister.

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, zaznaczyła, że życie w dużej rodzinie ma bardzo dużo zalet. „Jest bardzo intensywne, jest dużo radości, bo dzieci to największa radość, jaka może nas spotkać” – przekonywała Krupska i dodawała, że relacje między dziećmi są świetną szkołą komunikacji i dowiadywania się tego, czym jest dobro wspólne. Zaznaczyła jednak, że dziś dużym rodzinom w Polsce żyje się trudno, ale zaczyna się budować politykę prorodzinną, zaś jednym z jej elementów jest Karta Dużej Rodziny (KDR).

Podczas obrad kongresu prezydent Komorowski i min. Kosiniak-Kamysz wręczyli symboliczne Karty Dużych Rodzin trzem rodzinom. Szef resortu pracy i polityki społecznej razem z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową podpisali także umowy partnerskie z 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystąpiły do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Są to instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe.

Posiadacze KDR będą mogli korzystać m.in. z 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe Kolejami Małopolskimi, 10 proc. rabatu na odpłatne usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji i Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, 20 proc. zniżki na bilety do Teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem czy bezpłatne wstępy na wystawy stałe i czasowe w Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie.

Programy wojewódzkie działają już w województwach lubelskim, lubuskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Jeszcze w tym roku dołączyć mają kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, a w przyszłym – mazowieckie.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter