Nie lękajcie się. Jest rodzina! 
Zakończył się X Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w Wadowicach


8 lipca 2022 r.

Aż 170 rodzin z 69 miast, 80 wolontariuszy, 35 warsztatów, 11000 butelek z wodą i napojami, 4 kilogramowy tort, 600 kremówek, 3640 wydanych posiłków, 3750 pierogów, 170000 chrupków kukurydzianych, 50 leżaków, 3 kontuzje sportowe - to podsumowanie X Zjazdu Dużych Rodzin w Wadowicach, który odbył się w dniach 1-3 lipca 2022 r. pod hasłem „Nie lękajcie się. Jest rodzina!”. Rodziny zjechały do papieskiego miasta, aby wspólnie świętować i dzielić się urokami swojego rodzicielstwa. Wśród gości były także rodziny ukraińskie.

Hasło tegorocznego spotkania rodzin nawiązywało w oczywisty sposób do słów Jana Pawła II z 22 października 1978 r. Zostały one wypowiedziane przez Papieża na rozpoczęcie jego pontyfikatu na Placu św. Piotra w Rzymie. Nawiązując do tych słów, poprzez nasz zjazd, chcieliśmy pokazać, że w świecie, który niesie ze sobą wiele niepokojów, na które nie mamy wpływu, z którymi musimy się zmagać, to właśnie rodzina jest ostoją, azylem – miejscem, gdzie nie ma strachu, głodu, zimna i wojny. A jeśli nawet bywa, że dzieją się w niej rzeczy trudne, to mamy przecież siebie nawzajem i jedyna walka, jakiej chcemy, to walka o nas, o dobro nasze i naszych dzieci, o ich przyszłość, o lepszy świat. 

Wadowice na trzy dni zamieniły się w stolicę dużych rodzin. Już w piątek, 1 lipca, od godz. 14.00 uczestnicy X Zjazdu Dużych Rodzin przyjeżdżali do miasta, w którym urodził się Jan Paweł II, aby spędzić czas z innymi dużymi rodzinami z różnych zakątków Polski i gośćmi z Ukrainy. Najmłodsi mogli po długiej podróży „wypocząć” na dmuchanych zabawkach, a dzięki uprzejmości OSP Wadowice ochłodzić się w hydrantowej fontannie. Boisko szkolne przez cały czas trwania Zjazdu tętniło życiem – chłopcy i dziewczynki, mimo słonecznego żaru, spędzali tam wspólnie czas. Między innymi grali w piłkę, także z Ministrem Sportu Kamilem Bortniczukiem, który stanął na bramce w czasie towarzyskiego meczu z nastolatkami. Minister wraz z żoną i piątką dzieci wziął udział w weekendowym spotkaniu rodzin, jako uczestnik! 

W piątkowy wieczór rodziny, członkowie Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wspólnie świętowali 15-lecie istnienia stowarzyszenia i 10-lecie Zjazdów Dużych Rodzin. Było uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczynające jubileuszowe spotkanie, a później wspólne „Sto lat…”, tort i kremówki dla każdego uczestnika. Organizatorzy poprosili rodziny o zabranie ze sobą strojów z lat 20 i 30 XX w. - to symbol nawiązujący do lat dzieciństwa przyszłego Papieża. Podczas wieczoru otwarcia rodziny mogły wysłuchać prelekcji o historii Wadowic i wczesnym dzieciństwie Karola Wojtyły.

W sobotę przed południem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych. Robienie mydełek, udział w zajęciach wokalnych, akrobatycznych, tworzenie ozdób z siana, czy budowanie morskiego królestwa w słoiku – w sumie 35 warsztatów – każde dziecko, niezależnie od wieku, mogło skorzystać z zajęć odpowiadających jego własnym zainteresowaniom i poziomowi rozwoju. Dorośli także mogli się kształcić. Doświadczeni specjaliści prowadzili zajęcia z komunikacji w małżeństwie. Odbyły się też dla nich spotkania dotyczące zdrowego żywienia i terapii zapachowej. W sobotnie popołudnie rodziny miały czas dla siebie. Wiele z nich udało się na lody i kremówki, niektórzy skorzystali z wypoczynku w Wadowicach i okolicach. Skorzystali m.in. z rejsów Statkiem „Róża Wiatrów” czy ze spływu kajakami po Skawie.

Uczestnicy Zjazdu chętnie zwiedzali Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - tam każdy, od najmłodszego do najstarszego, mógł poczuć żywą obecność Jana Pawła II i zapoznać się z życiem Karola Wojtyły - Jana Pawła II, który mottem swojego pontyfikatu uczynił słowa „Nie lękajcie się!”. W Muzeum dostępne były ścieżki edukacyjne dla rodzin i dzieci, a także audio przewodniki w języku ukraińskim, dzięki którym nasi goście również mieli okazję poznać historię życia największego Polaka. Rodziny ukraińskie uczestniczyły zresztą we wszystkich punktach programu Zjazdu. Korzystały z pomocy tłumacza, mogły też skorzystać z porady prawnej. Ale przede wszystkim poczuły się częścią wspólnoty rodzin, których nie podzieliły ani kwestia przynależności kulturowej czy religijnej, ani bariera językowa. Widoczne było to przede wszystkim podczas dwóch punktów Zjazdu. Pierwszym z nich był sobotni koncert na rynku przed Bazyliką, gdzie muzyka Joszko Brody z dziećmi i zespołu „Czeremszyna” podkreśliła z jednej strony naszą różnorodność, z drugiej wspólne korzenie czy doświadczenia. Spontaniczny taniec uczestników stał się tego najlepszym dowodem.

Drugą okazją do międzykulturowego spotkania była nieobowiązkowa niedzielna Msza św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny - tej samej, w której został ochrzczony i  modlił się Karol Wojtyła, jako dziecko. Mszę św. odprawił biskup pomocniczy krakowski, Robert Chrząszcz oraz ks. proboszcz Jan Nikiel, proboszcz parafii katedralnej we Lwowie, który pozdrowił zgromadzone rodziny ukraińskie i przekazał pozdrowienia od abpa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. W koncelebrze uczestniczyli także emerytowany proboszcz Jakub Gil i obecny proboszcz Jarosław Żmija. Podczas uroczystej Mszy św. została odczytana w języku ukraińskim modlitwa wiernych, a dziesięcioosobowa rodzina pp. Vasylevskyi z Żytomierza przyniosła w procesji do ołtarza dary ofiarne. W trakcie homilii biskup Chrząszcz wskazał, że na rodziny w dzisiejszym świecie czyha wiele niebezpieczeństw, podobnie jak na owce, wilki. Jednocześnie zachęcił do przyjęcia postawy pełnej nadziei, do dostrzeżenia piękna własnej rodziny i wezwał do modlitwy za każdego jej członka.

Jednym z istotniejszych elementów trzydniowego spotkania, ze względu na przyszłość
i jakość funkcjonowania rodzin w naszym kraju, był panel społeczno-ekonomiczny, w tracie  którego poruszone zostały kwestie priorytetowe dla rodzin w zakresie ekonomii i sprawiedliwości społecznej. W tym roku tematem wiodącym rozmowy była kwestia tzw. ilorazu rodzinnego, który pozwala na dostrzeżenie przez system podatkowy każdego dziecka w rodzinie. 

Minister Marlena Maląg podkreśliła, że rozwiązanie to jest przygotowane, przeliczone, ale wdrożenie go wymaga wielu mechanizmów. Jednocześnie zapewniła, że jest to kierunek, który rząd chciałby przyjąć w przyszłości.

Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, który wraz z żoną, wychowuje pięcioro dzieci, zaznaczył, że rodziny nie chcą wyciągać od państwa pieniędzy, ale potrzebują, aby państwo zauważyło, że tam, gdzie są dzieci, potrzeby są proporcjonalnie wyższe. Podkreślił także, że rodzice wykonują dla państwa pracę, kosztem własnej wygody i wysokiego standardu życia. 

Ekspert Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaznaczył, że obecny system podatkowy może prowadzić do negatywnych zjawisk, jakimi mogą być rozwody i rezygnacja z zawierania związków małżeńskich. Podkreślił, że sytuacja majątkowa rodziców wychowujących dzieci jest zupełnie inna niż osób bezdzietnych. Potrzebne jest, jego zdaniem, wprowadzanie pełnego ilorazu rodzinnego stopniowo. 

Prof. Andrzej Waśko, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP zaznaczył, że inwestowanie w rodzinę ma wymiar państwowy i ogólnonarodowy. To inwestycja w najcenniejsze dobro - w ludzi. 

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński wskazał, jak należy mądrze dziś inwestować w politykę prorodzinną w samorządach. 

List do uczestników Zjazdu skierował Prezydent Andrzej Duda i Małżonka Pana Prezydenta Agata Kornhauser-Duda oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem ks. Łukasza Piórkowskiego, dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, który przedstawił życie rodziny Państwa Wojtyłów i wskazał na konieczność życia pełnią życia tu i teraz, bycia ambitnym i zachowania w życiu umiaru. Podkreślał wartość koncentrowania się na tym, co jest najcenniejsze w życiu naszym i naszej rodziny.

W trakcie panelu Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” otrzymał pamiątkowy grawer od Minister Marleny Maląg z racji jubileuszu 15-lecia istnienia Stowarzyszenia.

Zarząd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” przyznał także wyróżniania „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Statuetkę i tytuł otrzymali indywidualnie minister Marlena Maląg oraz prof. Marek Kośny. Tytuł „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom” otrzymało Miasto Wadowice. 

Po panelu społeczno-ekonomicznym odbyło się spotkanie z influencerami. Gośćmi Judyty Kruk i Elżbiety Woźniak - Łojczuk byli: Ania Marszałek - żona, mama sześciorga dzieci, wychowywanych w edukacji domowej. Współautorka podcastu "Więcej niż edukacja". Współzałożycielka Magazynu Kreda, historyk. Paulina Chmielewska – wysoko wrażliwa mama szóstki dzieci, projektantka i stylistka. Damian Tomzik mąż i ojciec trzech córek, którym towarzyszy w uczeniu się poza szkołą. Razem z żoną prowadzi markę MIUMMASH oraz Wincenty Pipka - psycholog, coach, trener komunikacji w parze. Mąż, ojciec, dziadek. Goście opowiadali o codziennym funkcjonowaniu w dużych rodzinach, o tym jak są postrzegani, o tym, na co oni zwracają uwagę, wychowując dużą liczbę dzieci.

Organizatorem X Zjazdu Dużych Rodzin był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Współorganizatorem Miasto Wadowice. X Zjazd Dużych Rodzin został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerem Strategicznym X Zjazdu Dużych Rodzin była Fundacja KGHM Polska Miedź i Grupa Eurocash. Partnerem Generalnym PKN ORLEN, partnerami: KGHM Polska Miedź SA, Maspex i Sante Sp. z o.o. Partnerem merytorycznym wydarzenia były: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II i Fundacja TDJ. Patronat medialny: TVP3 Kraków, Program 1 Polskiego Radia, Polska Agencja Prasowa i Katolicka Agencja Informacyjna.

 

Pierwszy Zjazd Dużych Rodzin odbył się w Grodzisku Mazowieckim (2013), kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie (2020, 2021).

GALERIA ZDJĘĆ NA STRONIE WWW: zjazd.3plus.pl

-----------------------------------------------------

 

 

 Patronat Honorowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
oraz Małżonki Prezydenta
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Partner strategiczny


Partner Generalny


Partner


Partner merytoryczny


Patronat medialny


Organizatorzy

Wadowice

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter