„Rodzina na fali” – czyli Zjazd Dużych Rodzin w Szczecinie 2018


15 czerwca 2018 r.

W dniach 1-3 czerwca w Szczecinie odbył się VI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin pod hasłem „Rodzina na fali”. Jak co roku był to czas wspólnego świętowania, radości, a także okazja do podjęcia ważnych tematów dotyczących rodzicielstwa. Szczególny charakter spotkania wynikał z obecności zagranicznych gości i odbywającej się w ramach Zjazdu IX Międzynarodowej Konferencji ELFAC. Organizatorami Zjazdu były Związek Dużych Rodzin Trzy Plus, Miasto Szczecin oraz European Large Families Confederation. W sobotę, gościem specjalnym Zjazdu był premier Mateusz Morawiecki.

Walki robotów, rzeźbienie w piasku, warsztaty robienia lizaków to tylko nieliczne spośród kilkudziesięciu warsztatów, w których mogli uczestniczyć najmłodsi uczestnicy Zjazdu. Starsi mieli do wyboru równie ciekawe atrakcje – warsztaty o tym jak mądrze korzystać z mediów w rodzinie, jak filozofować z dziećmi czy nosić dzieci w chuście. Przede wszystkim szczeciński Zjazd był jednak okazją, żeby pobyć razem, w gronie najbliższych, a także poznać inne rodziny. Uczestnicy mogli pojechać nad morze i budować rzeźby z piasku, a najwięcej emocji wzbudził... rejs katamaranem.

W drugim dniu Zjazdu odbyła się debata o wsparciu dla rodzin w skali mikro i makro, w której można było usłyszeć głosy praktyków-rodziców i specjalistów. Wypowiadali się Judyta Kruk – psychoterapeuta, profesor ekonomii Marek Kośny, Krzysztof Soska – prezydent Szczecina i Laszlo Marki z ELFAC. Judyta Kruk, koordynatorka Linii 3Plus, mama szóstki dzieci, wskazała na dużą odpowiedzialność wielodzietnych rodzin i porównała pracę w domu do pracy małej korporacji, która – aby była sprawnie zarządzana – powinna mieć odpowiednie wsparcie. Druga dyskusja podjęta podczas Zjazdu dotyczyła wartości wychowania dzieci do lat trzech, w której doświadczenia wymienili członkowie organizacji rodzin wielodzietnych z różnych krajów Europy. 

Po debacie odbyła się międzynarodowa Gala Wręczenia Nagród Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin za działania na rzecz dużych rodzin rodzin – dla rządu Łotwy, niemieckiego miasta Essen, grupy Eurocash, hiszpańskiej organizacji Hirrukide i osobistości Otakara Hampla. Całość uświetnił występ Ireneusza Krosnego, a widzowie reagowali szczególnie pozytywnie na te pantomimy, które dotyczyły życia małżeńskiego. 

W sobotę Zjazd odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który docenił rolę dużych rodzin w budowaniu społeczeństwa i nawiązał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i do przyszłości kraju, 
na którą wpływ mają silne rodziny. Przypomniał również o zapowiedzi przyznania emerytury mamom, które urodziły czwórkę i więcej dzieci. Sobotni wieczór zakończył się rodzinną familiadą i koncertami podczas Festynu „Szczecin Przyjazny Rodzinie”. Warto dodać, że miasto od sześciu lat wspiera rodziny przez Program Szczecin Przyjazny Rodzinie – wprowadzono lokalną kartę dużej rodziny, program „Alzheimer 75” dla opiekujących się seniorami, a w trakcie Zjazdu Wiceburmistrz miasta zapowiedział bon dla… wieloraczków. :)

W tym rodzinnym spotkaniu wzięło udział łącznie około 1,5 tys. gości, w tym 300 zza granicy – Litwy, Łotwy, Węgier, Hiszpanii, Francji czy Niemiec. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki pomocy wolontariuszy, spośród których 150 osób stanowiła młodzież – nastolatkowie ze Szczecina i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W Zjeździe uczestniczyła rodzina z jedenaściorgiem dzieci, choć nie wszystkie z nich przyjechały do Szczecina. Najliczniejsi rodzice, którzy przyjechali „w komplecie”, zabrali ze sobą siódemkę pociech. 

Dziękujemy wszystkim rodzinom, których energia i radość wypełniła w tych dniach Szczecin i… mamy nadzieję na spotkanie z Wami za rok!

 

Partnerem Strategicznym VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jest PKN ORLEN.

Wydarzenie wsparły również Fundacja ENEA, Grupa Eurocash i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter