XI Zjazd Dużych Rodzin już za chwileczkę, już za momencik!


12 czerwca 2023 r.

Ponad 200 rodzin z całej Polski, czyli więcej niż 1000 osób będzie gościł Grodzisk Mazowiecki w najbliższy weekend 16-18 czerwca.

Ponad 200 rodzin z całej Polski, czyli więcej niż 1000 osób, będzie gościło w Grodzisku Mazowieckim w najbliższy weekend 16-18 czerwca. Pretekstem jest nasz XI Zjazd Dużych Rodzin, który już po raz drugi odbywa się w Grodzisku, tym razem pod hasłem „Rodzina tworzy dobry klimat”.

Zjazd to spotkanie pełne radości, pozytywnej energii i okazji do odkrywania nowych obszarów rozwoju i spraw istotnych dla funkcjonowania w dużej rodzinie. To czas, kiedy rodzice mogą wymienić się doświadczeniami na temat wychowywania i dzielić się swoimi sposobami na wyzwania życia w dużej rodzinie. To również czas, kiedy rodziny mogą odpocząć, nawiązać nowe znajomości, przyjaźnie, porozmawiać o polityce prorodzinnej i rozwiązaniach, jakie wprowadzają dla rodzin poszczególne samorządy. To także momenty odkrywania piękna naszego kraju, bowiem rokrocznie Zjazdy Dużych Rodzin odbywają się w innych częściach Polski.

Podczas tegorocznego Zjazdu podniesione zostaną kwestie ekonomiczne, dotyczące rodzin. Tym razem eksperci związkowi poddadzą pod dyskusję nie tyle postulaty, co propozycje rozwiązań ekonomicznych korzystnych społecznie, bardziej przyjaznych dla funkcjonowania dużych rodzin. Wśród nich eksperci wymieniają:

- emerytury rodzinne – czyli możliwość odliczania podatku na emeryturę dla swoich rodziców,

- bon opiekuńczy – czyli większy wybór w kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3: dziecko z rodzicem, z opiekunką, czy w żłobku?

- iloraz podatkowy – uwzględniający każde dziecko w systemie ulg podatkowych,

- opieka nad rodzinami wysokowielodzietnymi (5+),

- rodzinny bon mieszkaniowy – godne mieszkanie dla rodziny,

- Family Spoty – autorski projekt ZDR3+ tworzenia miejsc rozwijających i wspierających rodziny

 

Na powyższe tematy odbędzie się panelowa dyskusja (sobota, g. 10.00) w grodziskiej Mediatece. Panel społeczno-ekonomiczny „Wzmacnianie fundamentów silnego społeczeństwa – czyli o konstruktywnych rozwiązaniach dla rodzin”  poprowadzi prof. Łukasz Hardt. Wezmą w niej udział Barbara Socha – Wiceminister Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uściński – Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, prof. Gertruda Uścińska – Prezes ZUS, a także Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W związku z tym, że tegoroczny Zjazd odbywa się pod hasłem „Rodzina tworzy dobry klimat jednym z kluczowych jego punktów jest panel: Rodzina szansą dla klimatu – międzypokoleniowa debata na temat ekologii”. Tutaj zaproszeni eksperci zastanowią się nad prawdziwością hipotezy, że to człowiek stanowi zagrożenie dla natury. Odniosą się również do najnowszych badań potwierdzających, że rodziny duże (także te wielopokoleniowe) w kwestiach dbałości o środowisko mogą być w wielu dziedzinach stawiane za wzór. Dyskusja ta odbędzie się w Mediatece o 15.00. Po niej, w pobliskim parku, rodziny z 11 miast Polski posadzą 11 drzew upamiętniających wszystkie dotychczasowe Zjazdy i miasta, które były ich gospodarzami.

Sobotni program Zjazdu zwieńczy koncert o 19.00 w Parku Skarbków – wystąpią: Grodziska Orkiestra Rozrywkowa oraz gwiazda wieczoru zespół Małe TGD.

Od piątku do niedzieli nieprzerwanie odbywać się będą warsztaty dla rodziców o bogatej, różnorodnej tematyce, a specjalnie dla dzieci - Grodzisk Mazowiecki w tych dniach zamieni się w jeden wielki plac zabaw.

W niedzielę 18 czerwca o 10.00 będzie możliwość uczestnictwa we Mszy św. o 10.00 pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Pikusa. Następnie na zakończenie Zjazdu rodziny przejdą w uroczystym przemarszu w stronę Międzynarodowego Jarmarku Produktów Regionalnych. Wśród wydarzeń towarzyszących Zjazdowi interesująco zapowiada się spotkanie autorskie z Marią Szulikowską, autorką książki „Wiktoria Ulma. Opowieść o Miłości” – o brutalnie zamordowanej przez hitlerowców rodzinie Ulmów, która ukrywała w czasie II wojny światowej Żydów. Ulmowie to pierwsza w historii rodzina beatyfikowana łącznie z najmłodszym, jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Spotkanie z autorką poprowadzi Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

 

Organizatorem XI Zjazdu Dużych Rodzin jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”,

współorganizatorem Miasto Grodzisk Mazowiecki.

    

 

XI Zjazd Dużych Rodzin został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

Partnerem Generalnym XI Zjazdu Dużych Rodzin jest PKN ORLEN.

 

 

Partnerem Strategicznym XI Zjazdu Dużych Rodzin jest Fundacja BGK.

 

Partnerami wydarzenia są także: KGHM POLSKA MIEDŹ, frisco.pl oraz Grupa EUROCASH.

          

            

 

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio, Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa

i TVP3 Warszawa.

              

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter