Zjazd już za nami, czyli co wydarzyło się w Grodzisku Mazowieckim


22 czerwca 2023 r.

W ubiegły weekend ponad 200 rodzin z całej Polski wzięło udział z XI Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin. Miastem goszczącym po raz drugi w historii Zjazdów był Grodzisk Mazowiecki. Hasło tegorocznego Zjazdu „Rodzina tworzy dobry klimat” w sposób naturalny nawiązywało do twórczego i proekologicznego charakteru funkcjonowania rodziny. Było także pretekstem do dyskusji na temat tworzenia dobrego klimatu dla rodzin na szczeblu rządowym i samorządowym.

Od piątku 16 czerwca do niedzieli 18 czerwca Grodzisk po raz kolejny zamienił się w stolicę dużych rodzin.

Zjazd rozpoczął się od wizyty delegacji organizatorów oraz Zarządu ZDR 3+ u Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta. Pan Prezydent pogratulował Związkowi sukcesów, które przynoszą pożytek milionom Polaków, budując pozytywny klimat społeczny, sprzyjający rodzicielstwu oraz wpływający na warunki codziennego życia wielodzietnych matek i ojców.

W piątek popołudniu dużym zainteresowaniem cieszył się panel influencerski ze znanymi, w mediach społecznościowych, mamami. Rodziny chętnie korzystały także z rowerów wodnych, kajaków i łodzi wiosłowych na Stawach Walczewskiego oraz dmuchańców, pokazów cyrkowych, występów artystycznych w CAiIS.

Podczas Wieczoru Otwarcia nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz prezentacja Koła ZDR 3+ z Grodziska Mazowieckiego, które zaśpiewało skomponowaną, specjalnie na tę okazję, piosenkę. Zjazd odwiedził także min. Paweł Szrot, który odczytał list skierowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników. Zjazd odwiedził również Prezydent Bronisław Komorowski. Wieczór zamykaliśmy wspólną integracją rodzin oraz zabawami z naszymi najmłodszymi uczestnikami.

    

W sobotę przed południem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, animacyjnych oraz sportowych. Warsztaty na ściance wspinaczkowej, fotograficzne, akrobatyczne, ceramiczne, żeglarskie - w sumie 50 warsztatów i aktywności - z których każde dziecko, niezależnie od wieku mogło skorzystać.

              

W tym czasie dorośli uczestniczyli w panelu społeczno-ekonomicznym pt. „ Wzmacnianie fundamentów silnego społeczeństwa - czyli o konstruktywnych rozwiązaniach dla rodzin.”  poprowadzonego przez prof. Łukasza Hardta. Na spotkaniu eksperci związkowi poddali pod dyskusję nie tyle postulaty, co propozycje rozwiązań ekonomicznych korzystnych społecznie poprzez stworzenie bardziej przyjaznych form funkcjonowania dla dużych rodzin. Wśród nich znalazły się:

- emerytury rodzinne – czyli możliwość odliczania podatkowego na emeryturę rodziców,

- bon opiekuńczy – czyli większy wybór czy dziecko jest w żłobku, z rodzicem czy z opiekunką,

- iloraz podatkowy – aby każde dziecko było uwzględnione w systemie ulg podatkowych,

- Family Spoty – autorski projekt ZDR tworzenia miejsc wzajemnego wsparcia rodzin,

- szczególna ochrona rodzin wysokowielodzietnych.

W dyskusji udział wzięli: Barbara Socha – Wiceminister Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uściński – Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, prof. Gertruda Uścińska – Prezes ZUS, Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz prof. Marek Kośny.

Podczas panelu zostały wręczone statuetki Przyjaciel Dużych Rodzin, które otrzymali: Minister Barbara Socha oraz Raul Sanchez - sekretarz generalny ELFAC. W związku z udziałem przedstawicieli ELFAC na Zjeździe zostały także wręczone dyplomy dla samorządów, które biorą udział w europejskiej certyfikacji samorządów przyjaznych rodzinie European Family Friendly Municipalities. Wśród wyróżnionych samorządów znalazły się: Lublin, Tomaszów Mazowiecki, Lubochnia. Wydarzenie zakończyło się uroczystym nadaniem nazwy „Karty Dużej Rodziny” przestrzeni przed Mediteką.

W sobotnie popołudnie uczestnicy Zjazdu mieli okazję wziąć udział także w drugim eksperckim spotkaniu, które poprowadziła Maja Jeśmanowicz. Panel pt. „ Rodzina szansą dla klimatu - międzypokoleniowa debata na temat ekologii” zgromadził znakomitych ekspertów. Wśród nich byli; Kamil Wyszkowski - dyrektor Global Compact Network Poland (UN GCNP), Dorota Bojemska - Przewodnicząca Rady Krajowej przy MRiPS, Michał Kot - dyrektor Instytutu Pokolenia, Małgorzata Zawilska-Rospędek - autorka bloga Inżynier w zielonych okularach.

Eksperci udzielali odpowiedzi m.in na pytanie, czy prawdziwe są twierdzenia, że człowiek stanowi zagrożenie dla natury. Odniosili się także do najnowszych badań potwierdzających, że rodziny wielodzietne w kwestii dbałości o środwisko moga być w wielu dziedzinach stawiane za wzór.

Po panelu rodziny reprezentujące miasta, w których odbyły się poprzednie Zjazdu zasadziły 11 drzew, upamiętniającąc każde z tych wydarzeń.

Sobotni program Zjazdu zwieńczył wieczorny koncert w Parku Skarbków, podczas którego wystąpiły: Grodziska Orkiestra Rozrywkowa  oraz zespół Małe TGD.

    

W niedzielę 18.06 chętni uczestniczyli we Mszy św. z udziałem ks. Biskupa Tadeusza Pikusa, który podkreślał rolę rodziny (przede wszystkim ojca i matki) w kształtowaniu postaw młodego człowieka. Msza św. tradycyjnie zakończyła się wspólnym zdjęciem.

O godz. 12.00, na zakończenie Zjazdu, rodziny udały się na uroczysty przemarsz w kierunku Międzynarodowego Jarmarku Produktów Regionalnych.

    

Wydarzeniem zamykającym ten niezwykły czas w Grodzisku było spotkanie autorskie z Marią Szulikowską autorką książki „Wiktoria Ulma Opowieść o Miłości” o brutalnie zamordowanej przez hitlerowskich Niemców rodzinie Ulmów. Za to, że udzielili schronienia Żydom zapłacili najwyższą cenę. Ulmowie to pierwsza w historii rodzina, która będzie beatyfikowana łącznie z najmłodszym, jeszcze nienarodzonym dzieckiem.

Te wspaniałe trzy dni nie wydarzyłyby się gdyby nie Pan Burmistrz Grzegorz Benedykciński i jego nieoceniona, fantastyczna ekipa zaangażowanych pracowników. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Miasto zorganizowało dla uczestników Zjazdu mnóstwo dodatkowych atrakcji. Mogliśmy wziąć udział w Pikniku Ekologicznym, pobawić się na dmuchańcach, zobaczyć i posłuchać katarynki, skorzystać z kąpieliska na Stawach Walczewskiego, najmłodsi mieli możliwość obejrzenia spektaklu w Dworku Chełmońskiego. To był fantastyczny czas. Nie możemy doczekać się kolejnego Zjazdu!

 

 

Organizatorem XI Zjazdu Dużych Rodzin jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”,

współorganizatorem Miasto Grodzisk Mazowiecki.

Związek Dużych Rodzin  

XI Zjazd Dużych Rodzin został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

i Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

 

 

Partnerem Generalnym XI Zjazdu Dużych Rodzin jest PKN ORLEN.

 

 

Partnerem Strategicznym XI Zjazdu Dużych Rodzin jest Fundacja BGK.

 

Partnerami wydarzenia są także: KGHM POLSKA MIEDŹ, frisco.pl oraz Grupa EUROCASH.

 

                     

 

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio, Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa

i TVP3 Warszawa.

              

 

 

Zjazdy Dużych Rodzin odbyły się już w Grodzisku Mazowieckim w 2013 r, w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017), Szczecinie (2018), Lubartowie (2019), Warszawie 2020, 2021), Wadowicach (2022).

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter