Mamy coraz więcej Przyjaciół


30 czerwca 2023 r.

Z dumą informujemy, że znów powiększyło się grono Przyjaciół Dużych Rodzin. Podczas XI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim, tradycyjnie już uhonorowano tym tytułem osoby, które w sposób szczególny, efektywnie wspierają wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków funkcjonowania rodzin wielodzietnych. W tym roku tytuł Przyjaciela Dużych Rodzin otrzymali - Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Barbara Socha oraz Sekretarz Generalny ELFAC Raul Sanchez.

Tytuł „Przyjaciel Dużych Rodzin” przyznawany jest od 2014 r. W myśl założeń otrzymują go osoby fizyczne, gminy, powiaty, instytucje oraz inne podmioty, które prowadzą działalność w obszarze wspierania rodziny. To uhonorowanie dobrych praktyk na rzecz rozwoju i wzmacniania rodziny. Zewnętrznym wyrazem tego wyróżnienia jest rzeźba wykonana z kamienia, autorstwa Łukasza Krupskiego. Przedstawia ona wtuloną w siebie rodzinę z dziećmi, symbolizując miłość, oddanie i trwałość więzi rodzinnych.

W krótkim uzasadnieniu tegorocznych nominacji Zarząd Związku Dużych Rodzin 3Plus podkreślił, że:

Wiceminister w MRiPS Barbara Socha z ogromnym zaangażowaniem przygotowywała i wdraża projekt Strategii Demograficznej oraz promuje upowszechnianie kultury prorodzinnej. Zaangażowana jest również we wsparcie rodzin w zakresie potrzeb mieszkaniowych, finansowych, rozwoju rynku pracy przyjaznego rodzinie oraz działania na rzecz trwałości małżeństw.

Sekretarz Generalny ELFAC Raul Sanchez jest pomysłodawcą i współzałożycielem European Large Families Confederation - federacji, która sieciuje na poziomie europejskim organizacje zrzeszające duże rodziny w swoich krajach. W roku 2006 podczas konferencji w Sejmie "Duże rodziny – bogactwem i nadzieją Polski“ Raul Sanchez namówił nieformalną grupę rodzin wielodzietnych do założenie stowarzyszenia, które będzie pełniło rolę „związku zawodowego“ dużych rodzin. Pokazał przykłady z innych krajów i dał motywacje do dalszego działania. ELFAC od początku istnienia Związku był źródłem bardzo wielu dobrych praktyk z innych krajów. Karta Dużej Rodziny jest jednym z takich przykładów.

W latach poprzednich tytuł „Przyjaciela Dużych Rodzin” został przyznany m.in.: prezydentowi Andrzejowi Dudzie, prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu wraz z Małżonką, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Bartoszowi Marczukowi, Beacie Szydło, Elżbiecie Rafalskiej, Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi, Grzegorzowi Benedykcińskiemu, prof. Łukaszowi Hardtowi, kard. Kazimierzowi Nyczowi, Joannie Krupskiej, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlenie Maląg, prof. Markowi Kośnemu.

Wśród wyróżnionych miast znajdują się: Wadowice, Lubartów, Powiat Lubartowski, Szczecin, Nysa, Gniezno, Łowicz, Województwo Łódzkie, Szczecin, Kraków, Lublin, Powiat Wołomiński, Grodzisk Mazowiecki, Gdańsk, Serock.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter