Międzypokoleniowa Rodzina


1 października 2017 r.

Warsztaty kulinarne, konsultacje z dietetykiem, warsztaty psychoedukacyjne - te i inne działania skierowane do rodziców i dzieci zrealizowaliśmy w ramach projektu Międzypokoleniowa Rodzina. Projekt zrealizowało Koło Związku Dużych Rodzin Trzy Plus - Rawa Mazowiecka Gmina. Zapraszamy do podsumowania.

Od 21 do 24 września 2017r. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” Koło Gminy Rawa Mazowiecka realizowało zadanie pt. „Międzypokoleniowa Rodzina” dedykowane dla rodzin wielodzietnych zrzeszonych w Oddziale Łódzkim dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Zadanie było realizowane podczas 4-dniowego pobytu rodzin wielodzietnych (grupa 112 osób) w górach w miejscowości Murzasichle. Polegało na prowadzeniu praktycznych szkoleń i warsztatów w formie: jednodniowych warsztatów kulinarnych, dzięki którym rodziny wielodzietne posiadły wiedzę z zakresu przygotowania zdrowych i łatwych posiłków na bazie kuchni polskiej naszych „dziadów”
z wykorzystaniem dostępnych na polskim rynku produktów. Program i sposób prowadzenia warsztatów kulinarnych był bardzo ciekawy szczególnie dla dzieci, które ochoczo brały w nich udział. Rodziny przy współpracy z lokalnymi seniorkami przygotowały wspaniałe dania oparte na tradycji regionu podhalańskiego. Po części praktycznej odbyło się szkolenie prowadzone przez dietetyka, który omówił zagadnienia dotyczące prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety w odniesieniu do przygotowywanych potraw; jednodniowych warsztatów psychoedukacyjnych podnoszących umiejętności opiekuńczo-wychowawcze rodziny, szczególnie wielodzietnej przy wykorzystaniu relacji międzypokoleniowych i jej zdolności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy poznali techniki budowania dialogu pomiędzy dziadkami, rodzicami i dziećmi. Warsztaty były prowadzone w formie psychoterapii grupowej. Podczas warsztatów uczestnicy pozyskali również umiejętności korzystania z wiedzy i doświadczenia seniorów – tzw. „potencjał dziadków”; jednodniowej wycieczki krajoznawczo-historycznej prowadzonej przez lokalnego przewodnika – seniora, gdzie plan podróży rozpoczął się od prelekcji przewodnika w Izbie Regionalnej w Murzasichle. Prelekcja dotyczyła tematyki tatrzańskiej i historii regionu, która została obrazowo przedstawiona na podstawie wystawy eksponatów. Sposób prowadzenia prelekcji był bardzo ciekawy, przeplatany muzyką góralską w wykonaniu prowadzącego. Następnie grupa udała się na wycieczkę po Dolinie Kościeliskiej, gdzie największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się bacówka i degustacja oscypków oraz wypas stada owiec na hali. Pomimo niezbyt sprzyjającej aury pogodowej, nikt się nie nudził, a wyjazd można uznać za udany. Dla wielu rodzin był to pierwszy wspólny wyjazd, gdzie oprócz pozyskania praktycznej wiedzy podczas warsztatów, nawiązały się pozytywne relacje pomiędzy rodzinami, a szczególnie pomiędzy dziećmi. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy lokalnych samorządów, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i sponsorów uda się w przyszłości zrealizować podobne, równie udane zadania z polityki prorodzinnej.

Zapraszamy do zapoznania się z filmem podsumowującym projekt:

Zadanie pn. „Międzypokoleniowa rodzina” zostało współfinansowane przez Województwo Łódzkie.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter