DUMNI Z RODZINY - VII Zjazd Dużych Rodzin


17 czerwca 2019 r.

Niezwykła gościnność, gorące przyjęcie przez Gospodarzy Powiatu i Miasta, znakomici goście, podejmujący ważne tematy oraz wszechobecna, budująca radość ze spotkania - tak wspominamy VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, który miał miejsce w dniach 14-16 czerwca 2019 roku w Lubartowie. Organizatorami Zjazdu był Powiat Lubartowski, Miasto Lubartów oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. ­

Ogólnopolskie Zjazdy Dużych Rodzin co roku integrują środowisko dużych rodzin z całej Polski, gromadząc około tysiąca uczestników, w tym większość dzieci. Pierwsze tego typu spotkanie miało miejsce w Grodzisku w 2013 r., a kolejne w Lublinie (2014), Łowiczu (2015), Gnieźnie (2016), Nysie (2017) i Szczecinie (2018). W tym roku duże rodziny z całej Polski zaprosił Powiat i Miasto Lubartów.

Lubartów – to miasto położone ok. 20 km na północ od Lublina, którego historia sięga XVI wieku. Tradycje wielodzietności są w Lubartowie zakorzenione u samych fundamentów: Piotr Firlej, założyciel miasta w XVI wieku był ojcem czterech synów i dwóch córek, a Paweł Karol Sanguszko, odnowiciel miasta z XVIII wieku, miał czterech synów i trzy córki. Tradycje rodzinne podtrzymują władze Miasta i Powiatu, którym jesteśmy wdzięczni za stworzenie warunków dla naszego spotkania – bo Zjazd jest przede wszystkim spotkaniem rodzin. Wielowiekowy Lubartów szczyci się dziś zabytkową bazyliką pw. św. Anny, starym klasztorem ojców Kapucynów, a przede wszystkim okazałym pałacem Sanguszków, wybudowanym w sercu miasta. W niedalekiej okolicy położony jest także znany kompleks pałacowo-parkowy Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Historii w Kocku oraz jezioro Firlej z kompleksem rekreacyjnym - miejsce noclegu części uczestników Zjazdu.

W programie Zjazdu Dużych Rodzin znalazły się atrakcyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży: sportowe, artystyczne i praktyczne (m.in. dogoterapia, sketchnoting, warsztaty bębniarskie, teatralne, kulinarne, językowe). Odbyły się także warsztaty dla rodziców, wspierające ich w pracy wychowawczej i relacjach małżeńskich.
W piątek 14 czerwca rozpoczęliśmy Zjazd Piknikiem Rodzinnym w pałacowych ogrodach - powitanie w takich okolicznościach było bardzo miłe! Animację tego wieczoru prowadzili dla nas animatorzy z Winyl Party. Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów "Siódmy Zjazd - Siedmioro nas!" oraz konkursu plastycznego. Gry i zabawy dla dzieci prowadziło m.in. koło z Lubochni.
W sobotę także świętowaliśmy podczas Czerwcowej Biesiady u Sanguszków - na scenie przed pałacem wystąpił nasz dobry znajomy Joszko Broda z dziećmi (rodzina z jedenaściorgiem dzieci), a po nich Natalia Kukulska (mama trojga dzieci). Natomiast Studio Accantus zaprezentowało covery ze znanych i lubianych utworów z filmów i bajek. Uczestnicy Zjazdu odpoczęli podczas pikników, mieli też okazję porozmawiać z podobnymi sobie rodzinami z całej Polski i ze swoich regionów. Rodziny poznawały także region podczas wycieczek po okolicy - do pałacu Zamoyskich w Kozłówce i do Kocka.

Zjazd to okazja do integracji zarówno w rodzinie, jak i miedzy rodzinami. Tegoroczny Zjazd Dużych Rodzin w Lubartowie dodatkowo zintegrował duże rodziny z całej Polski z mieszkańcami Lubartowa i całego powiatu: aż 80 lubartowskich rodzin gościło bowiem przyjezdne duże rodziny w swoich domach – w sumie ponad 500 osób skorzystało z takiej gościnności. Nawiązały się nowe, serdeczne relacje, rodziny zostały bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Lubartowa i okolicy. Zjazdy Dużych Rodzin stwarzają szansę, by w dzisiejszym zmaterializowanym świecie dostrzec i docenić wartość rodziny i relacji z drugim człowiekiem.

Na Zjazd przyjechały dwie rodziny wychowujące ósemkę dzieci (z Helu i Sławna, pokonując ponad 600 km trasy!), dwie rodziny z siódemką dzieci i po kilkadziesiąt rodzin z szóstką, piątką, czwórką i trójką pociech. Wśród najmłodszych uczestników były 14-dniowe i 20-dniowe niemowlaki, które dzielnie uczestniczyły we wszystkich wydarzeniach Zjazdu. W sumie przyjechało ośmioro maluchów niespełna rocznych oraz 24 dzieci z rocznika 2018. Najliczniejszą reprezentacje Zjazdu stanowiły 8-latki (62 osoby) i 12-latki (60 osób) oraz 10-latkowie (59 osób).

Każdy Zjazd podejmuje temat – ważny ekonomicznie i społecznie dla polskich rodzin. W ub. latach był to m.in. bon wychowawczy w wysokości 500 zł (2014 r.), Karta Dużej Rodziny czy wartość pracy mam wychowujących dzieci w domach (2018 r.). Cieszymy się, że nasze postulaty są inspiracją do konkretnych działań i ustaw w zakresie państwowej polityki rodzinnej – ważnej części polityki społecznej, która jeszcze kilkanaście lat temu nie miała w Polsce kształtu i definicji.  

Zjazd w Lubartowie poruszył tematykę dostępności mieszkaniowej dla polskich rodzin, w szczególności rodzin wielodzietnych, a szczegółowo zagadnienia obliczania zdolności kredytowej dla rodzin z 3, 4 czy 6 dzieci, możliwości powstania zasobów mieszkań pod wynajem np. w zarządzie samorządów, a także innych rozwiązań, które sprawdzają się w innych krajach europejskich. (osobna notatka).

Duże rodziny z całej Polski odwiedził w Lubartowie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania z organizatorami i gospodarzami Zjazdu oraz z rodzicami, Premier mówił o tym, że duże rodziny są motywacją dla rozwoju gospodarczego kraju, że są ważną grupą społeczną i bardzo ważne są ich potrzeby i problemy. Mówił, że rodzina to podstawa rozwoju ekonomicznego i gospodarczego kraju, zauważył problem dostępności mieszkań o odpowiednim metrażu dla rodzin wysoce wielodzietnych – czyli tych wychowujących powyżej siedmiorga dzieci, a których w kraju jest zaledwie kilkanaście tysięcy. Prezes Związku Dużych Rodzi Trzy Plus Joanna Krupska zwróciła Panu Premierowi uwagę na szereg problemów dużych rodzin i na obszary, które Związek ma w swoim obszarze działań: badania nt. dużych rodzin w Polsce, formułowanie propozycji ustawodawczych, opiniowanie rozwiązań systemowych np. w systemie podatkowym. Mówiła także o stanowisku ZDR3+ w kwestii sprawowania opieki wychowawczej nad dziećmi do lat 3 i wagi sprawowania tej opieki bezpośrednio przez rodziców, co ma ogromny wpływ na proces wychowania dziecka i jego wzrastanie.

Zjazd objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.

 

Partnerzy Główni Zjazdu
VII Zjazd Dużych Rodzin odbył się dzięki wsparciu PKN ORLEN oraz Fundacji KGHM

                   

 

Partnerzy Zjazdu
PKO Bank Polski, Grupa Eurocash, Grupa Azoty Puławy, SOLBET Lubartów,
Województwo Lubelskie

          Eurocash         

         

 

Patroni Medialni Zjazdu
Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna,
Telewizja Polska Program 3 Lublin,
 Polskie Radio Jedynka

         

         

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter