Rola czytania i rozmowy z dzieckiem


16 października 2019 r.

W zeszłym tygodniu, 11 października 2019 r. w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Związek Dużych Rodzin 3 Plus miał okazję wysłuchać wykładu prof. pediatrii Barry’ego Zuckermana na temat kluczowej roli czytania i rozmowy z dzieckiem dla jego sukcesu w szkole.

Rozmawialiśmy o tym jak ważna jest bliskość i relacja rodziców z dzieckiem we wczesnym okresie dziecięcym i niemowlęcym (0-3 latka). Czytanie już od najmłodszych lat pozwala nie tylko rozwinąć się intelektualnie dziecku, ale także jest to bardzo dobry sposób budowania emocjonalnej więzi z dzieckiem. Czy wiecie, że czytanie dzieciom zalecane jest już od 6 miesiąca życia?

Oczywiście co podkreślał prelegent w czytaniu maluszkom nie powinniśmy skupiać się na przekazywaniu wiedzy to przede wszystkim chwile spędzane w bliskości i uważności. wspólne przewracanie stron, obserwacja obrazków, rozmowa z naszym dzieckiem.

  • od 6 - 12 mc życia uczyć kontaktu z książką, choćby poprzez wspólne przewracanie strony i obserwowanie obrazków,
  • od 18 - 36 mc życia można już wprowadzać rozmowy na temat historii i ilustracji łącząc je z pytaniami np. co..?, gdzie..? itp.
  • od 36 - 70 mc życia dziecka możemy już skupiać się bardziej na opowiadaniu historii i zadawaniu trudniejszych pytań, jak choćby "dlaczego?" 

Jeżeli w kontakcie rodzic - dziecko - książka uda nam się zbudować atmosferę sympatii zarówno rodzic jak i dziecko będą chętnie sięgać po taką formę spędzania wspólnego czasu.

Uśmiech i rozmowa z rodzicem podczas czytania to początek przyjaźni naszych dzieci z rozwojem i edukacją.

Poczytajmy dziś naszym dzieciom i pamiętajmy, że czytając liczy się nasza relacja z dzieckiem.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter