Z dystansem, ale razem – czyli relacja z Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Warszawie


20 sierpnia 2020 r.

Po raz kolejny okazało się, że dla dużych rodzin nie ma rzeczy niemożliwych (oczywiście przy wsparciu odpowiedzialnych i zaufanych Partnerów). Ale po kolei:

Jeszcze dwa miesiące temu nikomu nie przyszłoby do głowy organizowanie tradycyjnego, corocznego Zjazdu Dużych Rodzin. Już niemal pogodziliśmy się z myślą, że skoro nawet kalendarz światowych rozgrywek piłkarskich został zaburzony, to i nam nie pozostaje nic innego. Wystarczyło jednak, że pojawił się promyk nadziei po złagodzeniu obostrzeń sanitarnych, a nasz sztab organizacyjny przystąpił do działań. Wybrano najpierw termin (nieprzypadkowo!) czyli dni 31 lipca – 2 sierpnia 2020 i miejsce: Warszawę. Dzięki temu mogliśmy też włączyć się w obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego, oddać hołd bohaterom tamtych dni i pokazać naszym dzieciom, czym jest patriotyzm oraz poświęcenie dla Ojczyzny.

Gdy mieliśmy już gotowy plan – pozostało jedynie zwrócić się do naszych sprawdzonych Partnerów, którzy do tej pory zawsze wspierali nasze przedsięwzięcia materialnie. I tym razem nie zawiedliśmy się. Partnerem Głównym Zjazdu została Fundacja KGHM, Partnerem Strategicznym PKN ORLEN SA, wsparcia udzielili nam również Partnerzy Bank PKO BP i Grupa Eurocash. I już mogliśmy realizować nasz wyjątkowy scenariusz przygotowany na wyjątkowy czas.

Wymogi sanitarne sprawiły, że mogliśmy spotkać się w znacznie mniejszym gronie niż zwykle na Zjazdach, przemieszczać się w małych grupach po stolicy, a większość spotkań odbywała się na wolnym powietrzu. Ta trochę konspiracyjna atmosfera, połączona z muzykowaniem Kapeli Sztajer, odpowiednimi strojami „z epoki” przygotowanymi pomysłowo przez uczestników Zjazdu, galą pamięci o Powstaniu, upamiętnieniem Godziny „W”, Mszą św. w intencji Powstańców – to wszystko sprawiło, że pozostały w nas niezapomniane wrażenia.

Podczas Zjazdu przedstawiciele dużych rodzin spotkali się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, a samorządowcy obradowali w ramach Forum Samorządowego na Rzecz Rodzin. Zjazd zakończyła Msza św. w warszawskiej archikatedrze, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Honorowe statuetki "Przyjaciela Dużych Rodzin" otrzymali w tym roku Prezydent RP Andrzej Duda oraz wspomniany metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, natomiast Firma KGHM Polska Miedź – statuetkę i tytuł „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020”.

W sobotę, 1 sierpnia rano, uczestnicy Zjazdu podzieleni na „powstańcze” bataliony ruszyli śladami Powstańców za przewodnikami. Zwiedzali miejsca upamiętniające Powstanie i poznawali historyczne zakątki miasta. Śpiewali powstańcze piosenki i upamiętnili Godzinę „W” minutą ciszy na ulicach Warszawy.

Tego samego dnia w południe delegacja rodzin wręczyła Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie statuetkę Przyjaciela Dużych Rodzin, wyrażając w ten sposób wdzięczność za wspieranie polityki rodzinnej. – Rodzina stanowi fundament państwa. Mam nadzieję, że rodziny odczuwają to, że państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym poprzez wsparcie dawane rodzicom – powiedział Prezydent RP po otrzymaniu statuetki. Przy okazji podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Federacji Dużych Rodzin „za całą działalność na rzecz rodziny – w tym dużej rodziny”.

Z udziałem Prezydenta RP wręczono także nagrodę „Europejska Rodzina Roku” muzykującej rodzinie Debory i Joszka Brodów z jedenaściorgiem dzieci. Nagrodę przyznaną przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC wręczyła jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Tego dnia obradowało również Samorządowe Forum na Rzecz Rodziny, w którym uczestniczą samorządowcy z całej Polski. Tematem dyskusji były m.in. kwestie dobrych praktyk polityki samorządowej bliskiej rodzinom oraz propozycje systemowych rozwiązań kwestii mieszkaniowych.

Wieczorem podczas gali wręczono statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin” ustępującej prezes Joannie Krupskiej oraz nagrodę „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020” na ręce prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego.

Na zakończenie dnia, z inicjatywy ZDR Trzy Plus we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, w 76. Rocznicę Powstania Warszawskiego odprawiona została plenerowa Msza św. po łacinie – taka, w jakiej uczestniczyli dawniej Powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępkowski SDB. Bezpośrednio po niej wspomnieniami z Powstania podzielił się ks. Stanisław Kicman, który w 1944 roku miał 7 lat i mieszkał na Woli, gdzie miała miejsce najstraszliwsza masakra ludności cywilnej, zwana Rzezią Woli. Następnie zespół „Barbara Lubos Quartet” zaprezentował program muzyczny, oparty na wierszach łączniczki i więźnia niemieckich stalagów, Zofii Książek Bregułowej.  

Ostatniego dnia Zjazdu, w niedzielę, rodziny wzięły udział we Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, której przewodniczył metropolita warszawski ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Podkreślił, że obserwował, jak Związek wyrósł z potrójnej troski: po pierwsze troski o to, by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania, po drugie, by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym, jakie spotykają duże rodziny, i po trzecie, by kreować modę na rodzinę wielodzietną.

Po Mszy św. na zakończenie Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jego uczestnicy udali się pod pomnik Powstańców Warszawy.

Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Ogólnopolskim Zjazdem Dużych Rodzin objął
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.
                                          

Zjazd odbył się dzięki wsparciu Partnerów:     

Partner Główny Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin Fundacja KGHM    

 

Partner Strategiczny Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin PKN ORLEN SA    

 

Partnerzy:

Bank PKO SA  oraz Grupa Eurocash        

           

 

 

Partnerzy Merytoryczni:    

Instytut Pamięci Narodowej  oraz  Muzeum Powstania Warszawskiego         

                

 

Patroni Medialni:     

Katolicka Agencja Informacyjna, eKAI, Tygodnik Katolicki Niedziela, Tygodnik Gość Niedzielny

             

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter