Sieć Samorządów Przyjaznych Rodzinie


European Family Network Logo

To nowa inicjatywa promująca lokalne polityki na rzecz rodzin. Misją sieci jest zapewnienie europejskim gminom wsparcia, narzędzi i zasobów w celu rozwijania i ulepszania kultury przyjaznej rodzinie poprzez wspólny proces planowania i samooceny, wymianę doświadczeń i pozytywnych praktyk.

Historia

W 2012 r. w ramach Związku Dużych Rodzin powstało Forum na rzecz Dużych Rodzin – polska sieć samorządów przyjaznych rodzinie. W październiku 2017 r. zaprezentowano model współdziałania samorządów prorodzinnych i włoskiego Stowarzyszenia Dużych Rodzin w ramach prowincji Trentino (Włochy) i utworzono włoską sieć miast przyjaznych rodzinie. Dyskutowano także o różnych doświadczeniach krajów stowarzyszonych w Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (ELFAC) w tym zakresie.

2 czerwca 2018 r. podczas Europejskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie (Polska ) ELFAC i prowincja Trento podpisały umowę o rozpoczęciu nowej inicjatywy na poziomie europejskim: utworzenia europejskiej sieci gmin przyjaznych rodzinie. Do sieci dołączyły jako pierwsze polskie miasta: Szczecin i Grodzisk Mazowiecki.

Certyfikacja

Certyfikat „Gmina Przyjazna Rodzinie w Europie” jest procesem odkrywania, planowania i realizacji planów oraz oceny usług i ośrodków rodzinnych.

Ogólne minimalne kryteria dla samorządów chcących dołączyć się do sieci samorządów przyjaznych rodzinie ( by dołączyć do sieci miasto powinno spełniać 5 spośród nich) :

  1. Zaangażowanie stowarzyszeń rodzinnych. 
  2. Usługi dla rodzin (edukacja rodzicielska, usługi opieki nad dziećmi, wsparcie rodziny, w tym osoby starsze, mediacje, poradnictwo itp.). 
  3. Świadczenia rodzinne (dodatki, podatki, bilety na transport, muzea, usługi komunalne, usługi publiczne…).
  4. Specjalny organ dla rodzin w radzie miejskiej (agencja, członek rady, przedstawiciele rodzin).
  5. Plan lub strategia dla rodzin i polityki młodzieżowej. 
  6. Punkt informacyjny dla rodzin (broszury, biura, strona internetowa itp.).
  7. Polityka przyjazna rodzinie dla mieszkańców pracujących zawodowo (równowaga między pracą a rodziną, elastyczny czas pracy itp.). 
  8. Polityka mieszkaniowa dla rodzin. 
  9. Otoczenie przyjazne rodzinie (parki, urbanistyka przystosowane dla rodzin z dziećmi itp.).
  10. Imprezy rodzinne.  

Jak dołączyć do sieci?

Wypełnij wniosek »

Aplikacja KDR

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter