X Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


WADOWICE 1-3 lipca 2022 NIE LĘKAJCIE SIĘ. JEST RODZINA!

W dniach 1-3 lipca 2022 roku odbył się X Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Hasło przewodnie zjazdu zainspirowane słowami Jana Pawła II brzmiało: „Nie lękajcie się. Jest rodzina!”. Organizatorami zjazdu był Związek Dużych Rodzin oraz Miasto Wadowice.

W tym wydarzeniu wzięło udział aż sto siedemdziesiąt dużych rodzin z całej Polski. Łącznie było to siedemset pięćdziesiąt osób, w tym dwadzieścia cztery osoby z Ukrainy. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe z racji obchodów 15-lecia istnienia stowarzyszenia Związku Dużych Rodzin oraz 10-lecia organizacji Zjazdów Dużych Rodzin. W piątkowy wieczór członkowie wraz z rodzinami z miast, w których były organizowane dotychczasowe Zjazdy, świętowali wspólnie te wspaniałe wydarzenia. Przygotowana została przepiękna niespodzianka – tablice z hasłami z dotychczasowych Zjazdów. Obchody wydarzeń dopełniły smakołyki - tort i kremówki.

Hasło spotkania „Nie lękajcie się. Jest rodzina!” nawiązywało do słów Jana Pawła II. Połączenie słynnego cytatu z 22 października 1978 roku z rodziną w naturalny sposób oddało charakter postrzegania rodzin we współczesnym świecie.

Uczestnicy Zjazdu mieli wiele możliwości kreatywnego spędzania czasu. Odbyły się plenerowe spotkania, zwiedzanie Miasta Wadowice, koncerty, wycieczki i liczne warsztaty. Były konkurencje sportowe, szaleństwa na uwielbianych przez dzieci dmuchańcach, a nawet kurtyna wodna dla ochłody! Rodziny zorganizowały pokaz strojów z lat 20 i 30 XX wieku. Stanowił on odniesienie do dziecięcych lat Karola Wojtyły. Nie tylko dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zorganizowanych atrakcjach. Rodzice mogli odbyć warsztaty między innymi z komunikacji w parze oraz zdrowego żywienia.

Sobotnie popołudnie umilił mecz piłki nożnej, w którym zagrał Minister Sportu i Turystyki – Kamil Bortniczuk. Po meczu odbyło się wręczenie nagród i autografów.

Ogromną popularnością cieszyło się także zwiedzanie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego. Dzięki multimedialnej odsłonie muzeum, można w nim było poczuć obecność Jana Pawła II i poznać jego niezwykłą historię życia.

Co roku istotną część Zjazdu stanowi panel społeczno-ekonomiczny. Dzięki tym spotkaniom możliwa jest dbałość o przyszłość i jakość funkcjonowania rodzin w Polsce. Gośćmi tego panelu byli eksperci ze świata nauki, gospodarki i ekonomii: Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg,  Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, który wraz z żoną wychowuje piątkę dzieci, Ekspert Związku Dużych Rodzin z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Marek Kośny, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania przy Prezydencie RP Prof. Andrzej Waśko, przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” – Joanna Krupska. Pełen zapis debaty dostępny jest na stronie www.3plus.pl.

Na tegorocznym panelu poruszane były kwestie priorytetowe dla rodzin. Ważnym tematem okazało się poszukiwanie sprawiedliwych rozwiązań w zakresie ekonomii i bezpieczeństwa budżetu domowego niezależnie od liczebności rodziny. Pomocnym rozwiązaniem tej sprawy wydaje się być tzw. iloraz podatkowy, którego wdrożenie jest w trakcie przygotowań. Zauważone zostały również istotne kwestie potrzeb finansowych, które w dużej rodzinie są proporcjonalnie wyższe. Ważnym wnioskiem stała się potrzeba zmiany obecnego systemu podatkowego, który zupełnie inaczej wygląda w rodzinie wychowującej dzieci, a inaczej w bezdzietnej rodzinie. Według opinii uczestników panelu duża rodzina to inwestycja w najcenniejsze dobro, czyli w ludzi.

Całość spotkania rozpoczęło wystąpienie ks. Łukasza Piórkowskiego – dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego, który mówił o rodzinie Wojtyłów. Nawiązując do ich postawy rodzicielskiej zachęcał uczestników Zjazdu do koncentrowania się na teraźniejszości i dostrzegania tego, co najważniejsze w naszym życiu rodzinnym.

W trakcie panelu zostały odczytane listy od Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” otrzymał z rąk Minister Marleny Maląg pamiątkowy grawer z okazji 15-lecia istnienia stowarzyszenia. Zarząd Związku zaś przyznał doroczne wyróżnienia, czyli statuetkę i tytuł: „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Obdarowani zostali Minister Marlena Maląg oraz prof. Marek Kośny. Tytułem „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom” uhonorowane zostały Wadowice, a statuetkę odebrał burmistrz Wadowic – Bartosz Kaliński.

W panelu społeczno-ekonomicznym odbyło się także cenne spotkanie z influencerami. Wśród zaproszonych gości były: Anna Marszałek – mama sześciorga dzieci w edukacji domowej, współzałożycielka Magazynu „Kreda”; Paulina Chmielewska – mama szóstki dzieci, stylistka i projektantka; Damian Tomzik – tata trzech córek, który na co dzień prowadzi markę MIUMMASH; Wincenty Pipka – psycholog, coach, trener, mąż, ojciec i dziadek. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami życia w dużej rodzinie, mówiąc o codziennym funkcjonowaniu, a także o tym, jak są postrzegani przez społeczeństwo.

W sobotę odbył się radosny koncert zespołu „Czeremszyna”.

Zjazd zakończyła Msza Święta w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. To w tym miejscu został ochrzczony Karol Wojtyła. Rodziny były zachęcone do nieustannej nadziei i modlitwy za każdego członka społeczności rodzinnej. Homilię wygłosił biskup Robert Chrząszcz.

Honorowy Patronat nad Plenerowym X Ogólnopolskim Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Partnerów Głównych: Fundacji KGHM oraz Grupy Eurocash S.A., a także Partnera Strategicznego – PKN ORLEN S.A.

Partnerzy Medialni Zjazdu Dużych Rodzin to: Polskie Radio, TVP3 Warszawa, PAP oraz KAI.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter