V Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


Nysa - Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

NYSA 16-18 czerwca 2017 NYSA POLSKĄ STOLICĄ RODZIN

Ponad 200 rodzin, prawie 1100 uczestników, w tym blisko 800 dzieci spotkało się  między 16 a 18 czerwca 2017 roku w Nysie na V Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin. Nysa – przed wiekami stolica księstwa biskupiego i warowna twierdza, nazywana niegdyś „Śląskim Rzymem” o bogatej, blisko 800-letniej historii – w czerwcu 2017 roku stała się polską stolicą rodzin.

Miasto goszczące duże rodziny przygotowało wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych: uczestnicy wspólnie debatowali, brali udział w licznych warsztatach i koncertach. Wśród wielu atrakcji czekających na rodziny w Nysie był m.in. kiermasz rękodzieła na Bastionie św. Jadwigi. Na stadionie dla najmłodszych utworzono wesołe miasteczko, nie lada atrakcja okazały się udostępnione do zwiedzania wszelkie pojazdy wojskowe, wozy strażackie oraz policyjne pokazy – m.in. tresury psów do zadań specjalnych. Były koncerty, między innymi występ: Joszko Brody z Dziećmi, TGD Rodziny Jarząbków oraz Szymona Chodynieckiego. Pracownicy PWPW zorganizowali dla uczestników zjazdu atrakcję w postaci możliwości samodzielnego wyrobienia na miejscu spersonalizowanej karty z zabezpieczeniami w postaci OVI, farby świecącej w UV oraz farby termochromowej. Na karcie znalazły się imię i nazwisko, zdjęcie, podpis, data i hasło: V Zjazd Dużych Rodzin.

Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach, bawić się, grać i spędzać czas z rówieśnikami na placach zabaw, zjeżdżalniach czy trampolinach. Kilkadziesiąt grup oferowało zajęcia plastyczne, teatralne, robienia kwiatów z bibuły albo wymyślnych fryzur, budowy wież z kostek domina, nauki obsługi kendamów. Znany mim Ireneusz Krosny uczył młodzież pantomimy, a doradcy rodzinni i inni specjaliści tłumaczyli rodzicom, jak dbać o relacje małżeńskie, finanse rodzinne oraz jak dokumentować życie rodziny.

Gościem honorowym V Zjazdu była minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, którą Zwiazek za zasługi dla rodzin nagrodził statuetką „Przyjaciel Dużych Rodzin”. Ważnym tematem panelu pt. „Karta Dużej Rodziny jako element polityki rodzinnej” w Sali Widowiskowej Nyskiego Domu Kultury była właśnie Karta Dużej Rodziny. Minister Rafalska obiecała, że karta już niedługo będzie dostępna w formie elektronicznej oraz podziękowała partnerom, którzy włączają się w Kartę Dużej Rodziny. Obok pani Minister w panelu społeczno-ekonomicznym głos zabrali Joanna Krupska – Prezes ZDR „Trzy Plus”, Kordian Kolbiarz – Burmistrz Nysy, Robert Wardak – Członek Zarządu PWPW oraz Radosław Śliwerski – Prezes Zarządu Grupa Eurocash.

O pomyśle na zwiększenie dzietności i zatrzymanie młodych ludzi w ich w rodzinnym mieście przez politykę prorodzinną i np. bon wychowawczy opowiedział Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Przyznał, że goszczenie rodzin wielodzietnych w ramach Zjazdu to dla niego prawdziwy zaszczyt. Podkreślił też, że Nysa, dzięki prowadzonej już od kilku lat aktywnej polityce prorodzinnej, zatrzymała proces niżu demograficznego i z roku na rok rodzi się w tym mieście coraz więcej dzieci, a migracja zarobkowa utrzymuje się na poziomie bliskim zera. Nyski samorząd jako pierwszy w Polsce podjął uchwałę w sprawie wsparcia rodzin tzw. bonem wychowawczym, w czego efekcie po kilkunastu miesiącach od wprowadzenia bonu w gminie liczba zawieranych małżeństw wzrosła o 24,3 procenta, a liczba urodzeń o 21,6 procent.

Panel zakończono wspaniałym występem Ireneusza Krosnego, który jak zwykle stanął na wysokości zadania i rozbawił wszystkich zebranych do łez. Niespodzianką było też przemówienie sławnego mima, którego głos zna niewielu. Ireneusz Krosny podzielił się z publicznością swoim doświadczeniem ojcostwa, za co został nagrodzony serdecznymi brawami przez publiczność.

W sobotnie popołudnie rodziny mogły wziąć udział w odbywającym się w tym czasie w Nysie Marszu dla Życia i Rodziny, a wieczór spędzić na koncertach i przygotowanych integracjach rodzin na nyskim stadionie.

W niedzielne przedpołudnie, jak co roku na Zjazdach, uczestnicy zostali zaproszeni na Mszę świętą sprawowaną przez biskupa opolskiego Andrzej Czaję oraz na pamiątkowe zdjęcie przed piękną, monumentalną bazyliką pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w tle.

Zjazd objął swoim Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Patronaty medialne sprawowały m.in. Polskie Radio PR I, KAI, PAP oraz TVP Opole. Partnerem Głównym V Zjazdu była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA (PWPW), a partnerami Grupa Eurocash (Delikatesy Centrum, Frisco.pl, Groszek) i Bank Pocztowy SA.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter