VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


Pałac Sanguszków

LUBARTÓW 14-16 czerwca 2019­­­ DUMNI Z RODZINY

W dniach 14-16 czerwca 2019 roku Powiat Lubartowski, Miasto Lubartów oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” były gospodarzami VII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Lubartowie.  ­

Lubartów – to miasto położone ok. 20 km na północ od Lublina, którego historia sięga XVI wieku, a nazwa wiąże się z rodami właścicieli: Firlejów i Sanguszków. Lubartów szczyci się zabytkową bazyliką pw. św. Anny, starym klasztorem ojców Kapucynów, a przede wszystkim okazałym pałacem Sanguszków. W niedalekiej okolicy położony jest kompleks pałacowo-parkowy Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Historii w Kocku oraz jezioro Firlej z kompleksem rekreacyjnym.

W programie Zjazdu Dużych Rodzin znalazły się atrakcyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży: sportowe, artystyczne i praktyczne (m.in. dogoterapia, sketchnoting, warsztaty bębniarskie, teatralne, kulinarne, językowe). Odbyły się także warsztaty dla rodziców, wspierające ich w pracy wychowawczej i relacjach małżeńskich. Ponadto konkursy, gry i zabawy dla dzieci, dla całych rodzin, atrakcyjne koncerty – wystąpili Joszko Broda z dziećmi (rodzina z jedenaściorgiem dzieci), Natalia Kukulska (mama trojga dzieci), a także Studio Accantus z coverami ze znanych i lubianych utworów z filmów i bajek. Uczestnicy Zjazdu odpoczęli podczas pikników, zwiedzili atrakcje turystyczne w okolicy, mieli okazję porozmawiać z podobnymi sobie rodzinami z całej Polski i ze swoich regionów.

Na Zjazd przyjechały dwie rodziny wychowujące ósemkę dzieci (z Helu i Sławna, pokonując ponad 600 km trasy!), dwie rodziny z siódemką dzieci, ok. 30 rodzin z piątką pociech i po kilkadziesiąt rodzin z czwórką i trójką dzieci. Wśród najmłodszych uczestników były 14-dniowe i 20-dniowe noworodki, w sumie ośmioro maluchów z 2019 r. oraz 24 z 2018. Najliczniejszą reprezentacje Zjazdu stanowiły 8-latki (62 osoby) i 12-latki (60 osób) oraz 10-latki (59 osób).

Zjazd to okazja do integracji zarówno w rodzinie, jak i miedzy rodzinami. Zjazd Dużych Rodzin w Lubartowie dodatkowo zintegrował duże rodziny z całej Polski z mieszkańcami Lubartowa i całego powiatu: aż 80 lubartowskich rodzin gościło bowiem przyjezdne duże rodziny w swoich domach – w sumie ponad 500 osób skorzystało z takiej gościnności. Nawiązały się nowe, serdeczne relacje, rodziny zostały bardzo serdecznie przyjęci przez mieszkańców Lubartowa i okolicy. Zjazdy Dużych Rodzin stwarzają szansę, by w dzisiejszym zmaterializowanym świecie dostrzec i docenić wartość rodziny i relacji z drugim człowiekiem.

Zjazd w Lubartowie poruszył tematykę dostępności mieszkaniowej dla polskich rodzin, w szczególności rodzin wielodzietnych, a szczegółowo zagadnienia obliczania zdolności kredytowej dla rodzin z 3, 4 czy 6 dzieci, możliwości powstania zasobów mieszkań pod wynajem np. w zarządzie samorządów, a także innych rozwiązań, które sprawdzają się w innych krajach europejskich. (osobna notatka).

Duże rodziny z całej Polski odwiedził w Lubartowie Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Podczas spotkania z organizatorami i gospodarzami Zjazdu oraz z rodzicami, Premier mówił o tym, że duże rodziny są motywacją dla rozwoju gospodarczego kraju, że są ważną grupą społeczną i bardzo ważne są ich potrzeby i problemy. Mówił, że rodzina to podstawa rozwoju ekonomicznego i gospodarczego kraju, zauważył problem dostępności mieszkań o odpowiednim metrażu dla rodzin wysoce wielodzietnych – czyli tych wychowujących powyżej siedmiorga dzieci, a których w kraju jest zaledwie kilkanaście tysięcy. Prezes Związku Dużych Rodzi Trzy Plus Joanna Krupska zwróciła Panu Premierowi uwagę na szereg problemów dużych rodzin i na obszary, które Związek ma w swoim obszarze działań: badania nt. dużych rodzin w Polsce, formułowanie propozycji ustawodawczych, opiniowanie rozwiązań systemowych np. w systemie podatkowym. Mówiła także o stanowisku ZDR3+ w kwestii sprawowania opieki wychowawczej nad dziećmi do lat 3 i wagi sprawowania tej opieki bezpośrednio przez rodziców, co ma ogromny wpływ na proces wychowania dziecka i jego wzrastanie.

Zjazd objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-Duda.
VII Zjazd Dużych Rodzin odbył się dzięki wsparciu PKN ORLEN oraz Fundacji KGHM

Więcej informacji na stronie https://zjazd.3plus.pl/

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter