II Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


Lublin - Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

LUBLIN 20-22 czerwca 2014 DOM, RODZINA - TU WSZYSTKO SIĘ ZACZYNA

Lublin był kolejnym miastem z grona Forum Samorządowego na Rzecz Dużych Rodzin, które zdecydowało się na organizację Ogólnopolskiego Zjazdu. Po sukcesie pierwszego spotkania wiedzieliśmy, że to bardzo dobra i wartościowa idea. Kolejne wydarzenie wpisało się w dwudziestą rocznicę obchodów „Roku Rodziny”, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych oraz październikowy Synod w Watykanie poświęcony rodzinie. W rodzinnej i serdecznej atmosferze spotkała się rekordowa ilość rodzin wielodzietnych z całej Polski: do Lublina przyjechało ponad 300 rodzin, co dało 1800 uczestników.

Przy II Zjeździe wyjątkowymi umiejętnościami organizatorskimi i zaangażowaniem wykazało się Koło Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” w Lublinie. Członkowie Koła sprawili, że wszystkie rodziny biorące udział w tym spotkaniu miały zapewniony bezpłatny nocleg u lubelskich rodzin oraz w Ośrodku Caritas. Koło znalazło sponsorów na wiele oferowanych atrakcji oraz sfinansowało poważną naprawę samochodu jednej z rodzin, która nie mogła wyjechać z Lublina.

Wieczorem pierwszego dnia Zjazdu przewidziano wspólną zabawę i integrację rodzin. Wystąpił zespół „Orkiestra Świętego Mikołaja” z Lublina. Przy wtórze muzyki dzieci tańczyły z rodzicami, a zabawy animacyjne prowadził wodzirej. W sobotnie przedpołudnie, dzięki udziale młodszych dzieci w różnorodnych warsztatach tematycznych, rodzice z najmłodszym pociechami mogli wziąć udział w panelu ekonomicznym „Bon opiekuńczo-wychowawczy jako element polityki rodzinnej”, przygotowanym przez ekspertów. Związek poruszając ten temat chciał zaproponować rozwiązanie, w którym to rodzice mogliby decydować, czy pieniądze przeznaczą na opłacenie opieki żłobkowej, czy wybiorą samodzielne sprawowanie opieki nad dzieckiem w domu. Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP – Ireny Wóycickiej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Forum Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin i samorządów. Wyrazem uznania dla Miasta za prowadzoną politykę prorodzinną Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” przyznał Lublinowi honorowy tytułu „Miasto Przyjazne Rodzinie”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk otrzymał od Związku Dużych Rodzin dyplom uznania za wkład pracy w organizację II Ogólnopolskiego Zjazd Dużych Rodzin w Lublinie, natomiast Monice Lipińskiej – zastępcy Prezydenta Miasta ds. Społecznych Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” nadał honorowy tytuł „Przyjaciela Rodziny” za tworzenie dobrego klimatu dla rodziny i duży wkład w politykę prorodzinną w Polsce. 

Starsze dzieci i młodzież brały udział w zajęciach sportowych, spływie kajakowym, przejażdżkach konnych, animacjach integracyjno-edukacyjnych „Legendy o Sobótce”, zajęciach plastycznych i muzycznych. Zwiedzanie Zamku Lubelskiego połączone było z warsztatami drukarskimi, a zwiedzanie Skansenu Wsi Lubelskiej z warsztatami kowalskimi. Rodzice mogli wziąć udział m.in. w warsztatach „Gra Małżeńska”, w czasie których mogli uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania często zadawane sobie przez współmałżonków: jak się „dogadać” w małżeństwie, skąd się biorą „kłótnie o nic”, o czym myślą kobiety, a czego pragną mężczyźni, czyli o komunikacji w małżeństwie.

Dla uczestników Zjazdu i rodzin Lublina w sobotnie popołudnie odbył się wspaniały koncert muzykującej rodziny – wystąpił Joszko Broda z dziećmi, który ku radości wszystkich zebranych wykonał hymn zjazdu „Pełna chata” i wiele innych utworów.

Uwieńczeniem Zjazdu była Eucharystia, którą celebrował biskup Ryszard Karpiński. Przed Mszą świętą został odczytany list od Ojca Świętego Franciszka, do którego organizatorzy zwrócili się z prośba o błogosławieństwo na czas Zjazdu: dla organizatorów, uczestników i rodzin ich przyjmujących w swoich domach. Następnie wystąpił dziecięcy chór Kasjopea z „Oratorium o mieście Lublinie”.

II Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin został także objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Para Prezydencka osobiście przybyła na otwarcie zjazdu 20 czerwca 2014 roku i odebrała z rąk prezes ZDR „Trzy Plus” Joanny Krupskiej statuetkęPrzyjaciela Dużej Rodziny”. Takie wyróżnienie otrzymał również Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz – za zaangażowanie w pracę nad wprowadzeniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Dla wielu osób Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin był jedną z nielicznych możliwością wspólnego wyjazdu całą rodziną. Żegnając się wszyscy zgodnie podkreślali gościnność i dziękowali za życzliwość, z jaką zostały w Lublinie przyjęte. Wyjeżdżały z Lublina umocnione, docenione i utwierdzone w drodze, jaką wybrały.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter