XI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


GRODZISK MAZOWIECKI 16-18 czerwca 2023 RODZINA TWORZY DOBRY KLIMAT

Od piątku 16 czerwca do niedzieli 18 czerwca Grodzisk po raz kolejny zamienił się w stolicę dużych rodzin.

Zjazd rozpoczął się od wizyty delegacji organizatorów oraz Zarządu ZDR 3+ u Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta. Pan Prezydent pogratulował Związkowi sukcesów, które przynoszą pożytek milionom Polaków, budując pozytywny klimat społeczny, sprzyjający rodzicielstwu oraz wpływający na warunki codziennego życia wielodzietnych matek i ojców.

W piątek popołudniu dużym zainteresowaniem cieszył się panel influencerski ze znanymi, w mediach społecznościowych, mamami. Rodziny chętnie korzystały także z rowerów wodnych, kajaków i łodzi wiosłowych na Stawach Walczewskiego oraz dmuchańców, pokazów cyrkowych, występów artystycznych w CAiIS.

Podczas Wieczoru Otwarcia nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz prezentacja Koła ZDR 3+ z Grodziska Mazowieckiego, które zaśpiewało skomponowaną, specjalnie na tę okazję, piosenkę. Zjazd odwiedził także min. Paweł Szrot, który odczytał list skierowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę do uczestników. Zjazd odwiedził również Prezydent Bronisław Komorowski. Wieczór zamykaliśmy wspólną integracją rodzin oraz zabawami z naszymi najmłodszymi uczestnikami.

W sobotę przed południem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych, animacyjnych oraz sportowych. Warsztaty na ściance wspinaczkowej, fotograficzne, akrobatyczne, ceramiczne, żeglarskie - w sumie 50 warsztatów i aktywności - z których każde dziecko, niezależnie od wieku mogło skorzystać.

W tym czasie dorośli uczestniczyli w panelu społeczno-ekonomicznym pt. „ Wzmacnianie fundamentów silnego społeczeństwa - czyli o konstruktywnych rozwiązaniach dla rodzin.”  poprowadzonego przez prof. Łukasza Hardta. Na spotkaniu eksperci związkowi poddali pod dyskusję nie tyle postulaty, co propozycje rozwiązań ekonomicznych korzystnych społecznie poprzez stworzenie bardziej przyjaznych form funkcjonowania dla dużych rodzin. Wśród nich znalazły się:

- emerytury rodzinne – czyli możliwość odliczania podatkowego na emeryturę rodziców,

- bon opiekuńczy – czyli większy wybór czy dziecko jest w żłobku, z rodzicem czy z opiekunką,

- iloraz podatkowy – aby każde dziecko było uwzględnione w systemie ulg podatkowych,

- Family Spoty – autorski projekt ZDR tworzenia miejsc wzajemnego wsparcia rodzin,

- szczególna ochrona rodzin wysokowielodzietnych.

W dyskusji udział wzięli: Barbara Socha – Wiceminister Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Piotr Uściński – Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, prof. Gertruda Uścińska – Prezes ZUS, Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Grodziska Mazowieckiego oraz prof. Marek Kośny.

Podczas panelu zostały wręczone statuetki Przyjaciel Dużych Rodzin, które otrzymali: Minister Barbara Socha oraz Raul Sanchez - sekretarz generalny ELFAC. W związku z udziałem przedstawicieli ELFAC na Zjeździe zostały także wręczone dyplomy dla samorządów, które biorą udział w europejskiej certyfikacji samorządów przyjaznych rodzinie European Family Friendly Municipalities. Wśród wyróżnionych samorządów znalazły się: Lublin, Tomaszów Mazowiecki, Lubochnia. Wydarzenie zakończyło się uroczystym nadaniem nazwy „Karty Dużej Rodziny” przestrzeni przed Mediateką.

W sobotnie popołudnie uczestnicy Zjazdu mieli okazję wziąć udział także w drugim eksperckim spotkaniu, które poprowadziła Maja Jeśmanowicz. Panel pt. „ Rodzina szansą dla klimatu - międzypokoleniowa debata na temat ekologii” zgromadził znakomitych ekspertów. Wśród nich byli; Kamil Wyszkowski - dyrektor Global Compact Network Poland (UN GCNP), Dorota Bojemska - Przewodnicząca Rady Krajowej przy MRiPS, Michał Kot - dyrektor Instytutu Pokolenia, Małgorzata Zawilska-Rospędek - autorka bloga Inżynier w zielonych okularach.

Eksperci udzielali odpowiedzi m.in na pytanie, czy prawdziwe są twierdzenia, że człowiek stanowi zagrożenie dla natury. Odnieśli się także do najnowszych badań potwierdzających, że rodziny wielodzietne w kwestii dbałości o środowisko mogą być w wielu dziedzinach stawiane za wzór.

Po panelu, rodziny reprezentujące miasta, w których odbyły się poprzednie Zjazdu zasadziły 11 drzew, upamiętniającą każde z tych wydarzeń.

Sobotni program Zjazdu zwieńczył wieczorny koncert w Parku Skarbków, podczas którego wystąpiły: Grodziska Orkiestra Rozrywkowa  oraz zespół Małe TGD.

W niedzielę 18.06 chętni uczestniczyli we Mszy św. z udziałem ks. Biskupa Tadeusza Pikusa, który podkreślał rolę rodziny (przede wszystkim ojca i matki) w kształtowaniu postaw młodego człowieka. Msza św. tradycyjnie zakończyła się wspólnym zdjęciem.

O godz. 12.00, na zakończenie Zjazdu, rodziny udały się na uroczysty przemarsz w kierunku Międzynarodowego Jarmarku Produktów Regionalnych.

Te wspaniałe trzy dni nie wydarzyłyby się gdyby nie Pan Burmistrz Grzegorz Benedykciński i jego nieoceniona, fantastyczna ekipa zaangażowanych pracowników. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Miasto zorganizowało dla uczestników Zjazdu mnóstwo dodatkowych atrakcji. Mogliśmy wziąć udział w Pikniku Ekologicznym, pobawić się na dmuchańcach, zobaczyć i posłuchać katarynki, skorzystać z kąpieliska na Stawach Walczewskiego, najmłodsi mieli możliwość obejrzenia spektaklu w Dworku Chełmońskiego. To był fantastyczny czas. Nie możemy doczekać się kolejnego Zjazdu!

 

 

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter