VIII Plenerowy Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


Warszawa- zjazd

WARSZAWA 31 lipca- 2 sierpnia 2020 WARSZAWSKIE POWSTANIE WŚRÓD NAS POZOSTANIE

W dniach 31.07-2.08 2020 roku odbył się w Warszawie Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd

Dużych Rodzin. W tym roku wyjątkowo, ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, Związek Dużych Rodzin zorganizował Zjazd samodzielnie.

Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin włączył się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to stało się okazją do spotkania z żywą Historią tego miasta i jednocześnie naszego kraju, dostarczając uczestnikom niezwykłych chwil wzruszeń i zadumy. Jak co roku między przybyłymi na Zjazd zawiązywały się nowe znajomości, wzmacniały więzi przyjaźni, chociaż nie dało się ukryć, że ograniczenia sanitarne nie pozwalają na swobodną integrację. Podczas Zjazdu organizowane były m.in. zajęcia dla dzieci na hotelowym patio, wycieczki z warszawskimi przewodnikami śladami Powstańców, rejsy po Wiśle oraz zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Wbrew obawom, że zorganizowanie takiego wydarzenia okaże się niemożliwe w dobie pandemii, Plenerowy VIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin okazał się spotkaniem, które zapadło w pamięć, przerosło nasze oczekiwania. I rzec by można, że to trochę tak jak z Powstaniem – do którego teoretycznie nie miało prawa dojść, a jednak…

Pierwszego dnia, 31 lipca, uczestnicy zostali zaproszeni do włączenia się w historyczną konwencję i przeniesienie się w czasy Warszawy okupowanej – poprzez charakteryzację, stroje, rekwizyty. Był to czas nie tylko dobrej zabawy, ale przede wszystkim żywa lekcja historii i podkreślenie jedności w warunkach przestrzegania rygorów sanitarnych. W piątkowy wieczór wszyscy z ożywieniem słuchali warszawskich piosenek przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer. Wiele z nich śpiewano wspólnie, a nawet – tańczono!

W sobotę, 1 sierpnia od rana uczestnicy Zjazdu podzieleni na „powstańcze” bataliony ruszyli śladami Powstańców za przewodnikami. Zwiedzali miejsca upamiętniające Powstanie i poznawali historyczne zakątki miasta. Śpiewali powstańcze piosenki i upamiętnili godzinę „W” minutą ciszy na ulicach Warszawy. Tego samego dnia w południe delegacja rodzin wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę Przyjaciel Dużych Rodzin, wyrażając w ten sposób wdzięczność za wspieranie polityki rodzinnej.

Z udziałem Prezydenta wręczono także nagrodę „Europejska Rodzina Roku” muzykującej rodzinie Debory i Joszka Brodów z jedenaściorgiem dzieci. Nagrodę przyznaną przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC wręczyła jej przewodnicząca Regina Maroncelli. Tego dnia obradowało również Samorządowe Forum na Rzecz Rodziny, w którym uczestniczą samorządowcy z całej Polski.

Wieczorem podczas Gali wręczono statuetki „Przyjaciel Dużych Rodzin” ustępującej prezes Joannie Krupskiej oraz nagrodę „Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020” na ręce Marcina Chludzińskiego, prezesa KGHM. Na zakończenie dnia z inicjatywy ZDR 3Plus we współpracy z IPN, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odprawiona została plenerowa Msza św. po łacinie – taka, w jakiej uczestniczyli kiedyś Powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępkowski. Bezpośrednio po niej wspomnieniami z Powstania podzielił się ks. Stanisław Kicman, który w 1944 roku miał 7 lat i mieszkał na Woli, gdzie miała miejsce najstraszliwsza masakra ludności cywilnej, zwana Rzezią Woli. Następnie zespół „Barbara Lubos Quartet” zaprezentował program muzyczny oparty na wierszach łączniczki i więźnia niemieckich stalagów, Zofii Książek Bregułowej.

Ostatniego dnia Zjazdu rodziny wzięły udział w Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, której przewodniczył metropolita warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz. Podkreślił, że obserwował, jak Związek wyrósł z potrójnej troski: po pierwsze troski o to, by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania, po drugie, by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym, jakie spotykają duże rodziny, i po trzecie, by kreować modę na rodzinę wielodzietną. Po Mszy św. na zakończenie Plenerowego VIII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin jego uczestnicy udali się pod pomnik Powstańców Warszawy.

Honorowy Patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Pani Agata Kornhauser-

Duda.

Partnerzy merytoryczni Zjazdu to Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania

Warszawskiego.

Patroni medialni - KAI, eKAI, Niedziela i Gość Niedzielny.

Zjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu Sponsorów: Głównego: Firma KGHM Polska Miedź Strategicznego PKN ORLEN oraz PKO Bank Polski Spółka Akcyjna, Eurocash.

 

 

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter