III Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin


Łowicz - Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin

ŁOWICZ 18-20 czerwca 2015 GRUNT TO RODZINA!

W 2015 roku to Łowicz był gospodarzem Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin. Do miasta nad Bzurą w ciągu dwóch dni zjechało ponad tysiąc osób z rodzin wielodzietnych z całego kraju. Po Grodzisku Mazowieckim i Lublinie to Łowicz stał się na trzy dni rodzinną stolicą Polski. Kolejny raz pokazaliśmy, że umiemy się bawić i cieszyć swoją obecnością.

Na przybyłe rodziny czekały liczne atrakcje: koncert Joszko Brody, zabawy plenerowe dla dzieci, przeróżne warsztaty i zajęcia sportowe – w sumie ponad 60 różnych propozycji do wyboru dla każdej grupy wiekowej. Można było uczestniczyć w warsztatach sztuki ludowej: wycinankarstwo, papieroplastyka, rzeźbienie, haft koralikowy zgromadziły wielu chętnych do nauki i podpatrywania najlepszych. Dorośli i młodzież chętnie uczestniczyli w warsztatach psychologicznych, pomagających spojrzeć z dystansu na siebie, swoją rodzinę i wzajemne relacje; uczące zrozumienia procesów wynikających z życia razem. Zajęcia sportowe, a zwłaszcza spływy kajakowe i jazdy konne, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ponad 200 osób wybrało się na zwiedzanie miasta z przewodnikami PTTK, którzy przygotowali specjalnie na tę okazję historyczne stroje i scenki rodzajowe tak, by każda grupa spotykała je na trasie zwiedzania.

W sobotnie przedpołudnie w sali barokowej Łowickiego Muzeum omawiano między innymi potrzebę wspierania dużych rodzin przez Państwo konkretnymi działaniami. Podczas panelu dyskusyjnego poruszono temat Bonu opiekuńczo-wychowawczego dla dzieci w wieku 1-3 lat, o wprowadzenie którego zabiegał Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W panelu głos zabrali prof. Dorota Kornas Bielas z KUL, dr Stanisław Kluza z SGH, prof. Ilona Błaszczak-Przybycińska z SGH, Paweł Woliński członek Zarządu ZDR Trzy Plus, dr Konstanty Radziwiłł wiceprezes ZDR Trzy Plus oraz Łukasz Hardt członek Zespołu Ekspertów Związku. Podczas tego spotkania rozstrzygnięto także konkurs „Województwo Łódzkie Przyjazne Rodzinie”, zorganizowany przez regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Za przedsiębiorcę przyjaznego rodzinie uznano łódzkie Pro Cinema Kino Charlie, a najbardziej przyjazną rodzinom gminą okazały się Drużbice.

W Parku Błonie, gdzie odbywało się większość imprez, nastąpiło podsumowanie Zjazdu. Burmistrz Łowicza Jan Krzysztof Kaliński wręczył pamiątki łowickie osobom, które przyczyniły się do zorganizowania imprezy. Śpioszki z napisem „Duma Łowicza” otrzymały wszystkie uczestniczki Zjazdu, oczekujące na narodziny swoich dzieci. Łowicz został wpisany w poczet „Miast Przyjaznych Rodzinie”. Tytuł „Przyjaznego Rodzinie” otrzymał również marszałek Witold Stępień. Równolegle odbywał się Piknik Rodzin Zastępczych.

Późnym sobotnim popołudniem w muszli koncertowej wystąpiły zespoły folklorystyczne, wśród których śpiewała rodzina Państwa Jarząbków, która doczekała się 11 dzieci oraz również rodzinny zespół Dzieci z Brodą.

W niedzielne przedpołudnie uczestnicy Zjazdu spotkali się na Mszy św. w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu. Przewodniczył jej ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, a homilię wygłosił bp senior Józef Zawitkowski.

Do udziału w III Zjeździe zaproszono prezydenta elekta Andrzeja Dudę wraz z małżonką oraz patronującą wydarzeniu parę prezydencką Bronisława i Annę Komorowskich

Pożegnaliśmy Łowicz, z nadzieją na kolejne spotkanie podczas następnego Zjazdu.

 

A tu do odsłuchania piosenka Joszko Brody, która stała się Hymnem Zjazdu Dużych Rodzin w Łowiczu:

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter